Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć!

cukrzyca typu 2Cukrzyca typu 2, w przeciwieństwie do typu 1, występuje przede wszystkim u osób dorosłych, w związku z czym nazywana jest również cukrzycą dorosłych. Występuje częściej, jest insulinoniezależna i jej rozwój przebiega stopniowo, w związku z czym na samym początku jest praktycznie bezobjawowa i ciężko ją zdiagnozować. Sprawdźmy więc jak ją dostrzec i leczyć!

Epidemiologia i prewencja cukrzycy typu 2

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 1, jest ona dziedziczona i w związku z tym spora część chorujących na nią, nie ma na to wpływu. Jednak jest również drugi powód pojawienia się tego typu cukrzycy i jest nią otyłość – obecnie jest to coraz częstsza przyczyna cukrzycy i wynika z tego, jaki tryb życia prowadzi osoba narażona na chorobę. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, dlatego aby zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować ryzyko jej pojawienia się, warto zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Potem może już być na to zbyt późno!

Objawy

Jak wspomnieliśmy wyżej – w większości przypadków cukrzyca typu 2 jest w początkowej fazie bezobjawowa. Początkowo dochodzi do zaburzeń w produkcji insuliny – wydzielana jest z opóźnieniem i przez dłuższy czas, niż ma to miejsce w przypadku osoby zdrowej. W normie jest natomiast stężenie glukozy we krwi osoby chorej. Z czasem jednak również ono ulega zwiększeniu. Warto u osób, u których ryzyko wystąpienia tego typu cukrzycy jest większe, badać stężenie glukozy – wtedy łatwiej jest zdiagnozować cukrzycę.

W miarę rozwoju choroby, pojawiają się objawy, takie jak:

– bardzo duże pragnienie i w związku z tym zbyt częste oddawanie moczu,

– osłabienie organizmu,

– infekcje układu moczowego,

– zbyt szybka utrata wagi ciała.

Cukrzyca insulino niezależna – leczenie

Cukrzyca typu 2 wymaga kompleksowego leczenia, w trakcie którego stosowane będą różne metody. Polecana jest przede wszystkim odpowiednia dieta, a także aktywność fizyczna, w związku z czym tak wiele w leczeniu tej choroby zależy od samego pacjenta. Im bardziej będzie się on angażował, tym leczenie przebiegać będzie szybciej i efektywniej. Oczywiście cukrzyca typu 2 wymaga również leczenia farmakologicznego, a gdy to nie pomaga – podawania insuliny z zewnątrz.

Warto edukować się w tej kwestii, dopasować do siebie odpowiednią dietę i dokładnie się leczyć – wynika to z faktu, że nieleczona cukrzyca typu 2 jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do amputacji kończyn, ślepoty, a także niewydolności nerek i innych problemów. Zapraszamy do lepszego poznania tej choroby – z naszym portalem i magazynem będzie to jak najbardziej możliwe!