Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 – co powinieneś o niej wiedzieć?

cukrzyca typu 1Nazywana niegdyś cukrzycą młodzieńczą, cukrzyca typu 1 najczęściej objawia się przede wszystkim u młodych osób – zwykle do 30 roku życia. W przypadku połowy osób cierpiących na tę chorobę, objawy można dostrzec już w wieku 10-14 lat. Skąd bierze się cukrzyca typu 1, kto może na nią zachorować i jak ją leczyć?

Cukrzyca typu 1 – z pokolenia na pokolenie

Niestety – cukrzyca typu 1 jest chorobą, za której pojawienie się odpowiadają skłonności dziedziczne, co wiemy od stosunkowo niedługiego czasu. Jej występowanie ma związek z przebytymi infekcjami, najczęściej wirusowymi, których leczenie nie było przeprowadzone wystarczająco dobrze. W trakcie takiej infekcji doszło do uszkodzeń komórek trzustkowych, co z kolei prowadzi do nieprawidłowej pracy samej trzustki, odpowiedzialnej za produkowanie insuliny.

Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 objawia się w różny sposób, jednak jej zdiagnozowanie nie jest trudne.

Najczęstszymi objawami są więc:

– duże pragnienie i, co za tym idzie, bardzo częste oddawanie moczu,

– silny głód,

– szybka utrata wagi ciała (mimo dużego głodu)

– sucha skóra,

– tworzenie się zajadów

– senność,

– ciągłe zmęczenie,

– rozdrażnienie,

– rozmyte widzenie,

– obniżony albo nawet bliski zeru poziom insuliny,

– ciała ketonowe oraz glukoza pojawiające się w moczu.

Mogą pojawiać się wszystkie te objawy jednocześnie, a także tylko kilka z nich – w przypadku ich zauważenia warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im szybciej rozpoczniemy chorobę, tym lepiej dla chorego. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może doprowadzić do śpiączki, a w konsekwencji – również do śmierci! Oczywiście trzeba liczyć się z nagłym wystąpieniem objawów – u różnych osób cukrzyca typu 1 przebiega nieco inaczej.

Leczenie cukrzycy typu 1

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu odpowiedniej ilości insuliny z zewnątrz. Ilości powinny być dopasowane indywidualnie do pacjenta i muszą uzupełniać dokładnie taką ilość insuliny, której występuje niedobór w organizmie. Insulina powinna być wprowadzana podskórnie, przy użyciu strzykawki, penów albo pomp insulinowych. Najczęściej podawana jest przed posiłkami, a w leczeniu cukrzycy typu 1 mamy często do czynienia z odpowiednią dla danego przypadku dietą.

Jak z tym żyć?

Cukrzyca typu 1 to nie koniec świata! Wręcz przeciwnie, jest początkiem walki o normalność, co w przypadku nowoczesnej medycyny oraz specjalistów w zakresie diet, nie jest specjalnie trudne. Oczywiście wiąże się z koniecznością leczenia oraz pewnymi wyrzeczeniami związanymi z codziennymi posiłkami, jednak z czasem można się do tego bez problemu przyzwyczaić.