Dlaczego jemy więcej cukru?

Sugar in cup on grey background

„Cukier, otyłość – konsekwencje i szacunki dla Polski” – to tytuł raportu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mimo, wydawało się wszechobecnego kultu smukłego ciała, zdrowego odżywiania się i życia fit, cały czas rośnie ilość cukru spożywanego przez Polaków. Co prawda sprzedaż cukru białego spadła o prawie 6 kg, ale konsumpcja cukru będącego składnikiem innych produktów spożywczych wzrosła o prawie 12 kg! Wynika z tego, że nie czytamy etykiet, nie zwracamy uwagi, na zawartość cukru i ślepo wierzymy reklamom, które przekonują, że mleczne ciastko, to „zdrowy posiłek dla Twojego dziecka”. Podobnie jest z produktami „fit” – pod nazwą batonika, który doda Ci energii kryje się często zwykłe ciastko z masą cukru. Systematycznie rośnie też spożycie napojów słodzonych cukrem – jak pokazuje literatura, na której opiera się raport, to właśnie jest przyczyna otyłości. Oszacowano, że ok. 1400 zgonów rocznie w Polsce wynika z nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem, a osoby je pijące żyją o 15 lat krócej niż średnio osoba w tym samym wieku.

Otyłość, jak wynika z analizy literatury, powoduje wzrost zapadalności na szereg chorób w tym cukrzycę typu 2. Średnio w Polsce w 2017 r. co 2 godziny dokonuje się amputacji związanej z cukrzycą. Liczba chorych na choroby będące konsekwencją otyłości będzie rosnąć, dotyczy to zarówno cukrzycy, nadciśnienia, jak i zwyrodnienia stawu kolanowego. Jak widać obsesja na punkcie cukru zamiast maleć, wciąż rośnie.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Dlaczego jemy więcej cukru?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *