Będzie podatek cukrowy?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na pytanie o tzw. podatek cukrowy odpowiedział, że takie rozwiązanie wydają się korzystne dla pacjentów.

Podkreślił jednak, że ustanowienie podatku cukrowego nie leży w gestii ministra zdrowia, ale jednocześnie zapewnił, że jest w stałym kontakcie z minister finansów Teresą Czerwińską i temat podatku cukrowego jest jednym z poruszanych.

Czytaj również: Odstawiamy słodycze

Podatek od cukru obowiązuje już w kilku krajach europejskich m.in. na Węgrzech, w Niemczech, Francji. W każdym z nich przybiera on trochę inną formę – w zależności od kraju opodatkowane są słodycze, napoje słodzone, słodkie alkohole albo dżemy czy konfitury. Kwestia wprowadzenia podatku cukrowego nabrała rumieńców po opublikowaniu raportu NFZ, z którego wynika, że Polacy jedzą coraz więcej cukru i to nie tego „zwykłego”, ale właśnie zawartego w produktach przetworzonych. W Polsce już co trzecie dziecko ma nadwagę lub otyłość. Przeprowadzono już kilkanaście operacji bariatrycznych u nastolatków, a od października ub. roku w koszyku świadczeń gwarantowanych znalazły się operacyjne metody leczenia otyłości. Jak wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka jedną z głównych przyczyn rosnącego problemu otyłości jest brak wspólnych posiłków w domu.

Czytaj również: Czym będzie się zajmować Fundacja Michała Figurskiego?

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Będzie podatek cukrowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *