Czym będzie się zajmować Fundacja Michała Figurskiego ?

11 stycznia została zarejestrowana Fundacja „Najsłodsi”. O tym, czym będzie zajmować opowiada założyciel – Michał Figurski.

Fundacja mieści się pod adresem Nowy Świat 39 w Warszawie. Michał Figurski jest znanym dziennikarzem muzycznym, na cukrzycę typu 1 zachorował w wieku 21 lat. Poniżej fragment wywiadu, który w całości będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu miesięcznika „Szugarfrik”:

[…] Dla kogo będzie Fundacja „Najsłodsi”?

Michał Figurski: Zakładam fundację dla osób takich jak ja, niepogodzonych z losem, oszukujących siebie i otoczenie. Jest to niestety częsta reakcja młodych osób, które po pierwsze, jak ja, wypierają chorobę, po drugie, tak jak ja, ukrywają się z nią; po trzecie, tak jak ja, są kłamcami doskonałymi i dla komfortu psychicznego oszukają każdego, że się pilnują, że się leczą, że wszystko jest ok, po czwarte, tak jak ja, nie chcą chodzić do lekarza, nie chcą się poddać skrupulatnej terapii. Jesteśmy ułomni jako gatunek ludzki. Ja to rozumiem i chciałbym takim ludziom pomagać, bo mają najgorzej. Oni idą do lekarza i słyszą: „Pan się TYLKO musi pilnować, pan się musi TYLKO pilnować”. To niewystarczający komunikat. Tym ludziom trzeba naprawdę pomóc, trzeba ich złapać za rękę i ich z tego niebytu wyciągnąć.

Jak będzie działać Fundacja?

M.F.: Ja nikogo nie wyleczę, ja mogę jedynie opowiedzieć swoją historię. Chcesz tak? Proszę bardzo, ale możesz inaczej. Wiele fundacji pomaga dzieciom albo osobom starszym, wydaje mi się że żadna nie opiekuje się skutecznie młodymi dorosłymi, tymi którzy są w sile wieku, którzy funkcjonują w miejscach, które nie wiedzą nic o cukrzycy i do których choroba nie pasuje. Bo choroba nie pasuje do uczelni, choroba nie pasuje do korporacji, choroba nie pasuje do zawodu dziennikarza, aktora, biznesmena. To są środowiska, w których nie ma miejsca na chorobę, a już na pewno na chorobę, o której nikt nic nie wie. Mówimy rak i człowiek nawet nie będąc lekarzem, wie o tym bardzo dużo. O cukrzycy nie wiemy kompletnie nic. Tematu nie ma na ulicy, nie ma w szkole, w pracy. Chciałbym działać inaczej niż wszystkie fundacje. Chciałbym mówić językiem ludzi, do których ten przekaz będzie kierowany, bez terminologii medycznej, bez jakiegoś współczucia, bo uważam, że nie tędy droga. […]

Cały wywiad już wkrótce!

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Czym będzie się zajmować Fundacja Michała Figurskiego ?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *