Postanowienie noworoczne: odstawiamy słodycze

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zjadać nie więcej niż 5 łyżeczek cukru dziennie, przeciętny Europejczyk zjada ich 17, a Amerykanin prawie 20. Dlaczego cukier szkodzi i czy można się od niego odzwyczaić?

Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną wielu schorzeń, przede wszystkim otyłości, która z kolei prowadzi do szeregu chorób – insulinooporności, cukrzycy typu 2, chorób sercowych, udarów itd. Winę częściowo ponoszą dietetycy, którzy strasząc cholesterolem spowodowali, że ludzie zaczęli ograniczać spożycie tłuszczu zastępując je coraz większymi ilościami cukru. Jeszcze w 1982 r. menu Amerykanów w 31% składało się z mięsa, w 2012 r. stanowi ono już tylko 10% spożywanych produktów, przy jednoczesnym dwukrotnie większym spożyciu cukru.

Czytaj również: Dieta cukrzycowa co jeść, a czego unikać?

Ile cukru w produkcie?
Cukier to nie tylko białe kryształki, bez których w czasach PRL większość nie wyobrażała sobie wypicia herbaty. (Warto tu dodać, że dzisiejsza herbata nie umywa się do tej sprzed kilkudziesięciu lat, której zwyczajnie nie dało się wypić bez cukru). Cukier znajduje się wszędzie: w napojach gazowanych, sosach do sałatek, bułkach do hamburgerów, jogurtach, płatkach, ketchupie. Nie wystarczy szukać na etykiecie słowa cukier, ponieważ występuje on pod 56 różnymi nazwami: m.in. sacharoza, trzcinowy, buraczany, syrop klonowy, wysokofruktozowy syrop skrobiowy, dekstroza, laktoza.

Co robi cukier?
Dr Robert Lustig endokrynolog i pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, autor książki „Słodka pułapka. Jak wygrać z cukrem…?” uważa, że nadmierne spożycie cukru powoduje, że przestaje działać leptyna – hormon który przekazuje do mózgu informację, że człowiek jest najedzony. Jeśli cukier jest dostarczany często w dużych ilościach organizm przestaje reagować na leptynę, a informacja o tym, że już powinniśmy przestać jeść, nie jest przekazywana do mózgu. Chcemy jeść wciąż więcej.

Cukier jak narkotyk
Dlaczego sięgamy po cukier? Glukoza daje energię i jest niezbędna do życia, a słodki smak jest sygnałem dla mózgu, że za chwilę ją otrzyma – mózg w odpowiedzi nagradza organizm uwolnieniem hormonów szczęścia, dlatego jedząc słodkie odczuwamy przyjemność. Gdy nie było żywności przetworzonej, a cukier dostępny był jedynie w swej naturalnej formie np. w owocach, nie miało to szkodliwych następstw. Jednak w dzisiejszych czasach cukier jest dostępny na każdym kroku i dostarczamy go zbyt wiele. Naturalny mechanizm wypracowany przez naszych przodków dziś prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Czytaj również: Psychologia odchudzania

– Cukier uzależnia, niektórzy porównują jego działanie do alkoholu, czy tytoniu – mówi inż. Anna Hinburg dietetyk. …a nawet kokainy – badanie przeprowadzone przez prof. Barta Hoebela z Princeton University objęło 43 uzależnione od kokainy szczury. Przez dwa tygodnie zwierzęta mogły wybierać między kokainą a słodzoną wodą – 40 szczurów wybierało cukier. Pozbawione go stawały się agresywne.

Apetyt rośnie…

Im więcej jemy cukru, tym większy na niego apetyt. W zdrowym organizmie po zjedzeniu czegoś słodkiego następuje wyrzut insuliny i glukoza jest wprowadzana do komórek – w konsekwencji po kilkudziesięciu minutach stanu pobudzenia dochodzi do niedocukrzenia – organizm domaga się kolejnej porcji energii. Znów sięgamy po coś słodkiego.

Jak odzwyczaić się od cukru? – Jeśli coś nas uzależnia, nic nie da zmniejszanie dawek, jedyna metoda to odciąć się od razu – wyjaśnia Anna Hinburg. – Nie ma najmniejszego sensu ograniczanie cukru w herbacie, czy innych napojach, jeśli jesteśmy uzależnieni, bo to nie rozwiąże problemu. Psychologowie polecają zrobić „detoks” cukrowy przez około 21 dni. To naprawdę działa – podpowiada dietetyk. Już po 2 tygodniach odczujemy zmianę smaku – jeśli na co dzień jemy czekoladę, ciasta batoniki, to jabłko, czy pomarańcza wydaje nam się kwaśna. Po dwóch tygodniach cukrowego detoksu odkryjemy, że te owoce są bardzo słodkie.

Jak poskromić apetyt na słodycze?
Odstawienie cukru nie jest łatwe – organizm będzie protestował: spadek energii, nerwowość, lęki, obniżenie nastroju mogą szczególnie dokuczać w pierwszych dniach, a nawet tygodniach. W napadach wilczego głodu pomóc może chrom. Dobrym jego źródłem są kasze, jaja, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso, ryby, brokuły i kiełki. Chrom stabilizuje poziom cukru nie dopuszczając do gwałtownych skoków. Poprawia też wrażliwość organizmu na insulinę, oznacza to, że jest ona skuteczniejsza w działaniu (większa insulinowrażliwość u osób chorych na cukrzycę może spowodować konieczność zmniejszenia dawek insuliny). Warto również zwracać uwagę na indeks glikemiczny potraw – niski indeks glikemiczny (poniżej 30) oznacza, że węglowodany zawarte w produkcie uwalniają się stopniowo nie powodując nagłych skoków glikemii. Niski IG mają np. ciecierzyca, soczewica, twaróg, zielone warzywa, tofu, orzechy. Podobnie zadziałają produkty z dużą zwartością błonnika. Ważną rolę w uzależnieniach odgrywają nawyki, np. nawyk sięgania po ciastko podczas oglądania filmu. Jeśli faktycznie nie potrafimy tego opanować sięgnijmy po chrupiące krojone warzywa. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy 6 tygodni, aby pozbyć się konkretnego przyzwyczajenia.

Czytaj również: Dieta ma płeć

Podatek od cukru – czy wiesz, że…

Kilka miesięcy temu wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, powrócił do tematu opodatkowania w Polsce produktów zawierających cukier. W Europie taki podatek obowiązuje na Węgrzech, w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, państwach skandynawskich, a od tego roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W każdym z tych krajów podatkiem objęto różne produkty np. w Anglii są to napoje, w Danii – lody, napoje, słodycze, na Węgrzech – napoje energetyzujące, słodzone napoje alkoholowe, dżemy i konfitury.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Postanowienie noworoczne: odstawiamy słodycze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *