Bliżej do wyleczenia cukrzycy

Odkrycie dokonane przez niemieckich naukowców może być znaczącym krokiem w kierunku możliwości wyleczenia cukrzycy typu 1

Na łamach presitżowego pisma naukowego „Nature” opublikowano pracę zespołu z Helmholtz Zentrum Munchen. Naukowcy odkryli sygnały, które determinują los komórek trzustkowych i decydują o tym, czy będą one produkować insulinę, czy nie. Owe komórki nazywane są progenitorowymi (lub unipotencjalnymi) to rodzaj komórek macierzystych, które mogą przerodzić się w jeden rodzaj komórek.
Naukowcy dokładnie przyjrzeli się komórkom progenitorowym pod kątem ewentualnego leczenia cukrzycy typu 1 i przekształceniu ich w komórki beta trzustki produkujące insulinę. Przy użyciu trójwymiarowej sieci naukowcy obserwowali reakcje komórek progenitorowych na różne sygnały, które decydują o tym, w jakie komórki się przekształcą. Odkryli ścieżkę, która prowadzi do uzyskania pożądanej reakcji. – Nasze odkrycie wyznacza nową drogę ponieważ wyjaśnia jak komórki progenitorowe zmieniają się wyspecjalizowane komórki – mówi prowadzący badania prof. Henrik Semb.
Terapia komórkami macierzystymi nie zlikwiduje przyczyny rozwoju cukrzycy typu 1, ale pozwoli uniezależnić diabetyków od konieczności podawania insuliny.

You may also like...

0 thoughts on “Bliżej do wyleczenia cukrzycy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *