Zanieczyszczenie środowiska a cukrzyca typu 1


Wiadomo, że na rozwój cukrzycy typu 1 wpływ mają czynniki środowiskowe, dlatego naukowcy badają różne teorie. Wbrew wcześniejszym sugestiom zanieczyszczenie środowiska nie jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach dowiodły, że ekspozycja na zanieczyszczenie nie jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1. Wcześniejsze prace sugerowały, że substancje zanieczyszczające środowisko wpływają na system immunologiczny (u podstaw cukrzycy typu 1 leży atak autoimmunologiczny) i wiązały wzrost zanieczyszczenia w krajach rozwiniętych ze wzrostem zachorowań w ostatnich latach na cukrzycę typu 1.

Czytaj również: Bliżej do wyleczenia cukrzycy typu 1

Fińscy naukowcy po przeanalizowaniu setek próbek krwi fińskich i estońskich dzieci przebadali 27 substancji zanieczyszczających środowisko. Zespół analizował próbki pobrane w dwóch badaniach. Pobrano je od dzieci z genetyczną predyspozycją do rozwoju cukrzycy typu w 12 miesiącu życia, a następnie, gdy dzieci ukończyły 4 lata. Badanie nie wykazało powiązania między 27 badanymi substancjami a rozwojem cukrzycy, aczkolwiek więcej chemikaliów znalazło się we krwi dzieci żyjących w bardziej zanieczyszczonych miejscach. Badania nad czynnikami środowiskowymi rozwoju cukrzycy typu 1 nadal będą prowadzone zapewnia Fundacja na rzecz Badań nad Cukrzycą Młodzieńczą (Juvenile Diabetes Research Foundation, JDRF).

Czytaj również: Donosowy glukagon skuteczny w cukrzycy

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Zanieczyszczenie środowiska a cukrzyca typu 1”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *