Polska liderem… czy skansenem?

– Czy jesteśmy liderem, czy skansenem opieki diabetologicznej w Europie? – pytał prof. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas debaty z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Jak się okazało można być jednocześnie i liderem, i skansenem. Jeśli chodzi bowiem o opiekę nad osobami z cukrzycą typu 1, to nie można narzekać – większość nowoczesnych terapii jest w pełni lub częściowo refundowana. Prawie 100% dzieci do 10. roku życia ma pompę insulinową. Są oczywiście pewne obszary, które diabetologiczne lobby stara się zmienić – wśród postulatów znalazło się objęcie refundacją także osób po 26. roku życia – ale w zakresie opieki diabetologicznej nad osobami z cukrzycą typu 1 jesteśmy liderem.

Czytaj również: Jak wspierać diabetyka?

Brak dostępu do nowoczesnych leków

Gorzej sytuacja ma się z cukrzycą typu 2. Polska jest na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych leków hipoglikemizujących, podobnie jest z insulinami. Winą można obarczyć brak świadomości wśród polityków spowodowanych m.in. funkcjonowaniem mitów na temat cukrzycy typu 2, np., że jest chorobą łagodną, a pacjent sam sobie jest winien, a przecież nie bez znaczenia są tu uwarunkowania genetyczne podobnie jak np. w przypadku nowotworów.
– Nie ma dziś z nami polityków – odnotował prof. Małecki. –„Pomimo uznania cukrzycy za chorobę cywilizacyjną, a jej leczenia za jeden z priorytetów zdrowotnych, Minister Zdrowia nie opracował ogólnopolskiej strategii działań ukierunkowanych na prewencję i leczenie cukrzycy. Działania Ministra miały charakter doraźny, nie służyły zapobieganiu powstawania choroby i zapewnieniu długofalowych efektów leczenia” – mówił prof. Małecki cytując tegoroczny raport Narodowej Izby Kontroli.

Czytaj również: Bliżej do wyleczenia cukrzycy 1

Nutka optymizmu

Wśród zaproszonych gości znalazły się znane osoby z cukrzycą m.in. dziennikarz Michał Figurski, aktor Michał Piela i producentka telewizyjna Dorota Kośmicka, którzy opowiedzieli o swoich zmaganiach z chorobą.
Na zakończenie debaty swoje wybitne możliwości aktorskie zaprezentował Kuba Partuś, laureat wielu konkursów recytatorskich. Na pytanie „Szugarfrika”, co cukrzyca zmieniła w jego życiu odpowiedział: – Ja do wszystkiego podchodzę otwarcie i optymistycznie. I tak trzymać!

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Polska liderem… czy skansenem?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *