Donosowy glukagon skuteczny w cukrzycy

Badania wykazały, że donosowy glukagon działa szybko w przypadku hipoglikemii w cukrzycy typu 1.

Wynik badania zaprezentowano podczas konferencji EASD (European Association for the Study of Diabetes), która odbyła się 4 października.
Stosowany obecnie glukagon w zastrzykach jest skuteczny, ale wymaga od osoby, która go podaje wykonania w kolejnych skomplikowanych krokach zastrzyku domięśniowego, co dla osoby bez wcześniejszego przeszkolenia jest dość trudne. W rezultacie konieczność podanie glukagonu może przytłaczać rodzinę czy przyjaciół diabetyka. Podanie glukagonu donosowego jest zdecydowanie łatwiejsze i nie wywołuje takich obaw.

Podobna skuteczność

W badaniu wzięło udział 70 dorosłych z cukrzycą typu 1. Uczestnikom w przypadku hipoglikemii podawano glukagon donosowo w postaci inhalacji albo w zastrzyku domięśniowym. Porównywano skuteczność działania każdej z tych metod w ciągu 30 min od podania. Obie metody zakończyły się 100% sukcesem, czyli w ciągu 30 min. udało się podnieść stężenie glukozy we krwi do bezpiecznego poziomu. Glukagon w 97% przypadków zadziałał już w ciągu 15 min. Średni czas potrzebny na unormowanie glikemii w przypadku zastosowania glukagonu domięsniowego wyniósł 9,8 min i był krótszy niż po zastosowaniu donosowego (11,4 min), ale obie metody spełniły swoją rolę. U badanach, którym podano glukagon donosowo stwierdzono wystąpienie następujących skutków ubocznych: swędzenie nosa, kichanie, łzawienie oczu i katar. Mimo, to są one do zaakceptowania w przypadku nagłego wypadku, jakim jest hipoglikemia. Zarówno donosowy, jak i domięśniowy spowodowały wystąpienie u badanych mdłości, wymiotów i bólów głowy.

Czytaj również: Donosowy glukagon wkrótce na rynku

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Donosowy glukagon skuteczny w cukrzycy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *