100 igieł na 100-lecie niepodległości

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje akcję 100 igieł na 100-lecie odzyskania niepodległości – akcja ma na celu zwrócenie uwagi na brak refundacji igieł

Aby dołączyć do akcji wystarczy pobrać kartkę i wysłać ją do MZ w formie elektronicznej lub po wydrukowaniu tradycyjną pocztą. Poniżej znajdują się karty pocztowe w ramach kampanii „100 igieł na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Wystarczy je podpisać i wysyłać do Ministerstwa Zdrowia. Im więcej głosów, tym lepiej!
Poniżej kartka w wersji pdf i wersję w jpg do pobrania tu
Kartkę można też wysłać w formie elektronicznej na adres: [email protected]

Jednorazowe igły wielokrotnego użytku

Polska jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej (na 28 państw członkowskich), w których nie obowiązuje w ogóle refundacja igieł do penów. Bezpłatne próbki przekazywane są dobrowolnie przez producentów insuliny w niewielkiej ilości, najczęściej 5 sztuk do jednego opakowania zawierającego 5 kartridżów insuliny. Tzn. jedna igła na jeden kartridż, czyli w praktyce jedna igła średnio na kilkanaście wkłuć.

Igły insulinowe to „wyrób jednorazowego użytku”, czyli „przeznaczony do użycia tylko jeden raz przez pojedynczego pacjenta”. Niestety w praktyce, głównie ze względów finansowych, chorzy używają wielokrotnie tych samych igieł. Powoduje to takie problemy jak: utrata sterylności, niedokładne dawkowanie insuliny oraz jej krystalizacja, ból, urazy i lipodystrofia u pacjenta. Wszystko to przyczynia się nie tylko do cierpienia chorego, ale także powoduje ryzyko komplikacji medycznych i schorzeń wtórnych, niezwykle groźnych dla osób z cukrzycą.

Przykład chorwacki

W związku z powyższym, PSD chce jeszcze raz zwrócić uwagę decydentów na brak refundacji igieł. Wyznacznikiem dla poziomu refundacji mogłaby być regulacja chorwacka. Chorwacja jest ostatnim państwem z 28 członków, który wstąpił do UE i mimo skromniejszego od Polski budżetu wprowadziła refundację na poziomie 100 sztuk igieł miesięcznie dla pacjenta insulinozależnego, bez dopłaty własnej.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “100 igieł na 100-lecie niepodległości”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *