Nowe wyzwania i szanse diabetologii

O nowych technologiach i przyszłości systemów ciągłego monitorowania glikemii, a także perspektywach wyleczenia cukrzycy typu 1 rozmawiano podczas konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się 20 października w Warszawie

Od wielu lat na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym prowadzone są badania nad komórkami Treg – ich spadek wiąże się z rozwojem cukrzycy typu 1. Zespół prof. Trzonkowskiego pobiera komórki Treg od pacjentów, następnie zostają one namnożone w laboratorium i z powrotem podane pacjentowi. W ten sposób udaje się przedłużyć remisję lub zatrzymać rozwój cukrzycy typu 1.

 Leczenie immunologiczne cukrzycy typu 1

Podczas swojego wykładu prof. Myśliwiec przedstawiła aktualny stan badań nad tą metodą. Kluczową kwestią jest wczesne rozpoznanie cukrzycy, gdy tak naprawdę jeszcze glikemia jest prawidłowa (faza prediabetes). W tym celu wykonuje się badania poziomu C-peptydu i na obecność określonych przeciwciał – jeżeli wynik jest pozytywny oznacza to, że w niedługim czasie rozwinie się cukrzyca. Obecnie zespół ma pod opiekę pacjentkę, u której zaobserwowano niski poziom C-peptydu wskazujący na to, że w przeciągu kilku miesięcy u dziewczynki rozwinie się cukrzyca. Od terapii komórkami Treg minęło już 2 lata, a C-peptyd nie tylko nie obniżył się bardziej, ale jest wyższy niż w momencie przyjęcia pacjentki.

CGM czy glukometr?

Jedno z pytań postawionych podczas konferencji dotyczyło systemów ciągłego monitorowania glikemii i tego, czy mogą one zastąpić tradycyjne glukometry, czy są tylko ich uzupełnieniem.

W zalecaniach dotyczących użytkowania CGM-ów znajduje się informacja o tym, że przed podjęciem decyzji terapeutycznej (czyli przed podaniem dawki insuliny) należy wynik potwierdzić glukometrem. Wynika z tego, że CGM nie może być alternatywą dla glukometru, jednak jak twierdził prof. Małecki, to tylko kwestia czasu. Przełom zresztą nastąpił całkiem niedawno, gdy FDA wydała opinię, że najnowszy Dexcom G5 może być używany do podejmowania decyzji terapeutycznych.  – Na razie CGMy nie zastąpią glukometrów, ale jestem przekonany, że przyszłość należy do nich  – mówił prof. Małecki. Wciąż wiele jest elementów w systemach do monitorowania glikemii, które wymagają poprawy, udoskonalenia to m.in. koszt, żywotność sensorów, starzenie się technologii i połączenie z intensywną insulinoterapią.

Gry w terapii cukrzycy

Gry jako forma nauki to metoda znana od dawna. Coraz więcej jest gier edukacyjnych dla osób z cukrzycą. O ich możliwościach i zagrożeniach mówiła dr Natasza Tobiasz-Kałkun. Możliwości są ogromne, bo gry potrafią zmotywować do samokontroli, nauczyć „obsługi” cukrzycy. Istnieją jednak też pewne zagrożenia – największe to takie, że pacjent straci orientację, co jest prawdziwe, a co jest tylko grą. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze podkreślić, że gra została zakończona i przechodzimy do rzeczywistości, gdzie podanie zbyt dużej dawki insuliny ma inne konsekwencje niż w wirtualnym świecie. Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii z gier korzystają nie tylko młodzi ludzie – jak się okazuje w kategorii „zdrowie” najwięcej wyszukiwań jest wśród osób powyżej 50. roku życia.

Zdj.: PZWL

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nowe wyzwania i szanse diabetologii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *