Badania na cukrzycę

Kiedy diagnozujemy cukrzycę? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Jakie badania należy wykonać?

Objawy, które powinny zaniepokoić i włączyć sygnał alarmowy, że możemy mieć do czynienia z cukrzycą to wzmożone pragnienie, chudnięcie, częste oddawanie moczu, osłabienie, zmęczenie, nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych. U każdej osoby powyżej 45. roku życia badania glikemii powinno się przeprowadzić raz na 3 lata. Badanie należy wykonać w laboratorium, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) nie zaleca w celu rozpoznania choroby używać glukometru. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka, badanie takie powinny wykonywać raz w roku.

Czynniki ryzyka to:

 • nadwaga lub otyłość (mówimy o nich, gdy u kobiety obwód talii wynosi powyżej 80 cm, u mężczyzn powyżej 94 cm)
 • wcześniejsze występowanie cukrzycy u rodziców lub rodzeństwa
 • mała aktywność fizyczna
 • zdiagnozowany stan przedcukrzycowy
 • nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mm Hg)
 • nieprawidłowe stężenie cholesterolu (dyslipidemia), czyli gdy „dobry” cholesterol (HDL) wynosi poniżej 40 mg/dl a poziom triglicerydów (cząsteczek tłuszczu w organizmie) powyżej 150 mg/dl
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • przynależność do określonej grupa etnicznej genetycznie predysponowanej do wystąpienia cukrzycy m.in. : Latynosi, Afroamerykanie oraz rdzenni Amerykanie

Czynniki ryzyka u kobiet:

 • wcześniej występująca cukrzyca ciążowa
 • urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg
 • zespół policystycznych jajników

Badania cukru we krwi

Glikemia przygodna – oznacza się ją w próbce krwi pobranej o dowolnej porze dnia niezależnie od ostatnio spożytego posiłku.

Glikemia na czczo – należy oznaczyć dwukrotnie, każde badania należy wykonać innego dnia. Łatwo zapamiętać, że przy glikemii na czczo, jeśli wynik jest dwucyfrowy (70-90 mg/dl) nie mamy powodów, by się martwić.

Glikemia w 120. min obciążenia glukozą (OGTT) – polega na podaniu pacjentowi roztworu zawierającego 75 g glukozy i sprawdzeniu po 2 godzinach stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej (ten czas pacjent powinien spędzić w miejscu wykonania testu, w spoczynku). Badanie to pokazuje jak szybko organizm metabolizuje glukozę. Test wykonuje się rano, a pacjent powinien być na czczo, wypoczęty, po przespanej nocy. Jeśli badanie jest wykonywane u osoby, u której wcześniej stwierdzono stan przedcukrzycowy i z tego powodu przyjmuje ona metforminę, należy przerwać jej stosowanie przynajmniej tydzień przed badaniem.

Hemoglobina glikowana

W Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich do rozpoznania cukrzycy stosuje się wynik hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Jest to średnia stężenia glukozy we krwi z ostatnich 3 miesięcy. PTD nie zaleca wykonywania tego badania w celu diagnostycznym. Prawidłowy wynik może być efektem faktycznie utrzymywania się prawidłowych cukrów, ale może też być efektem znaczących wahań – przeplatające się bardzo wysokie cukry z bardzo niskimi, też mogą dać prawidłową średnią. Oznaczenie HbA1c zaleca się natomiast wykonywać osobom już chorym, jeśli cukrzyca jest stabilna – raz w roku. U osób, u których przebieg choroby jest niestabilny lub nastąpiła zmiana leczenia zaleca się wykonanie badania raz na 3 miesiące. Prawidłowy wynik to HbA1c nie wyższa niż 7%.

 

 

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Badania na cukrzycę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *