Diabetes distress – co to jest?

Diabetes distress (DD) to określenie na zespół zaburzeń zdrowia psychicznego i szereg frustracji, jakim poddany jest diabetyk w związku diagnozą, koniecznością prowadzenia zdrowego stylu życia, społecznych konsekwencji cukrzycy itd. O problemie mówił podczas konferencji PFED prof. dr Frank J. Snoek z Holandii.

Problem jest bagatelizowany, bo „przecież cukry są najważniejsze”, a opieka psychologiczna nad diabetykiem jest rzadkością.

Psychologia a cukry

Jak podkreślił prof. dr Frank J. Snoek, badania dowodzą, że terapie psychologiczne pomagają też wyrównać cukier. – Dlatego tak ważne jest, by te problemy nie były lekceważone. –  Diabetyk przychodzi do lekarza ze swoim życiem, nie tylko z poziomem cukru – mówił prof. Snoek. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) wręcz zaleca regularne pytanie o samopoczucie. W Polsce się tego nie robi. W Holandii  jest to standardem od wielu lat.

Czym jest DD?

Diabetyk w związku z cukrzycą jest poddany presji z różnych stron.

  • Frustracja związana z diagnozą. Pierwsze pytanie, jakie często pada po diagnozie, brzmi: „Dobrze, to jak to się leczy?”. A wiadomo, że cukrzycy typu 1 nie da się wyleczyć, świadomość, że do końca życia jest się skazanym na nieuleczalną chorobę rodzi frustrację.
  • Od cukrzycy nie ma wakacji. Choć obsługa cukrzycy jest jak codzienna, żmudna praca, diabetyk nigdy nie ma „wolnego”. Leczenie (czyli samokontrola) i wielki wysiłek, jaki w to wkłada diabetyk nie jest nagradzany. Bez względu na to, jak osoba z cukrzycą się stara, cukry czasem są za niskie, czasem za wysokie. Praca diabetyka nie jest w żaden sposób nagradzana. Nie ma równowagi między wysiłkiem a nagrodą – bo nie ma nagrody. Nawet jeśli diabetyk robi to, co trzeba i tak się nie udaje. To rodzi frustrację i niemoc.
  • Negatywne wsparcie. Wszyscy wokół diabetyka: lekarze, rodzina, znajomi „wiedzą lepiej” jak cukrzycę prowadzić, co robić, a czego nie, jak jeść, kiedy jeść itd. Diabetyk  otoczony „cukrzycową policją”, czuje się jak przestępca. To rodzi poczucie winy.
  • Styl życia. Diabetyk musi zdrowo się odżywiać, niby nic wielkiego – wiele osób zdrowych postanawia zmienić styl życia, przestawić się na zdrowe jedzenie, wprowadzić aktywność fizyczną. Jednak inaczej niż w przypadku diabetyka, jest jej wybór. Osoba zdrowa, w każdej chwili może zmienić zdanie, bez konsekwencji. Diabetyk szybko te konsekwencje odczuje.
  • Strach. Cukrzyca wiąże się z wieloma powikłaniami, którymi diabetyk często jest straszony – utratą wzroku, kończyn, nerek.

Z czasem wszystkie te czynniki powodują wypalenie cukrzycowe, które może z kolei prowadzić do depresji. Tak wiele negatywnych doświadczeń kumuluje się powodując złość, smutek, wtedy łatwo się poddać.

Czytaj również: Strach (przed niedocukrzeniem) ma wielkie oczy

Depresja a DD

Czym różni się depresja od diabetes distress? DD to reakcja organizmu na stresor – stresorem jest cukrzyca. Depresja nie ma skonkretyzowanego stresora. Według prof. Snoeka każdy z chorobą przewlekłą powinien być przebadany pod kątem depresji. Badania pokazują, że u osób z cukrzycą ryzyko rozwinięcia depresji jest o 60% wyższe.

Mimo, że cukrzyca pociąga za sobą wiele problemów psychologicznych patrzy się na nią nie jak na chorobę psychologiczną, ale tylko jak na chorobę metaboliczną. To powinno się zmienić. – Cukrzyca wiąże się z wieloma zaburzeniami zdrowia psychicznego: depresja, stany lękowe, zaburzenia seksualne, zaburzenia odżywiania   – wymieniał prof. Snoek.

Czytaj również: Diabulimia. Historia Ady

DD co można z tym zrobić?

Przede wszystkim lekarz (lub pielęgniarka) powinien wysłuchać pacjenta, diabetyk dzieląc się problemami, zaczyna myśleć o rozwiązaniach. Ważne jest też grupowe wsparcie – rodzina, przyjaciele,  duże możliwości daje też internet. Badania przeprowadzone w Holandii i w Niemczech, gdzie testowano internetowy system terapii psychologicznej nad osobami z cukrzycą, pokazują, że są one tak samo skuteczne jak klasyczne terapie. Testowana terapia internetowa bazuje na telemedycynie i obejmuje m.in. dziennik nastroju prowadzony przez pacjenta, porady online i smsy.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Diabetes distress – co to jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *