Komórki beta trzustki odporne na atak autoimmunologiczny

Naukowcy z University of Exeter Medical School odkryli, że wbrew temu co dotychczas sądzono, produkcja insuliny u osób z cukrzycą typu 1 spada tylko przez 7 pierwszych lat choroby.

Po tym czasie wytwarzanie insuliny przez organizm stabilizuje się na niskim poziomie. Uczeni przebadali poziom C-peptydu we krwi i w moczu u 1549 cukrzyków typu 1.

Aktywne komórki beta trzustki

Przez 7 lat, ilość wytwarzanej w organizmie insuliny co roku spada o 50% – z roku na rok produkujemy o połowę mniej insuliny niż rok wcześniej. W przybliżeniu, po siedmiu latach trzustka produkuje więc 1/27=1/128 ilości insuliny produkowanej w roku diagnozy, po czym wytwarzanie stabilizuje się na mniej więcej tym poziomie, który jest oczywiście zbyt niski, by żyć bez insuliny podawanej zewnętrznie.

Czytaj również: Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę?

Dlaczego to ważne?

Odkrycie to jest ważne, bo dzięki niemu naukowcy wiedzą już w jakim okresie warto jeszcze próbować zatrzymać spadek produkcji insuliny przez trzustkę. Poza tym, obserwacja, że po 7 latach produkcja utrzymuje się już na stałe na pewnym poziomie sugeruje, że albo w pewnym momencie atak autoimmunologiczny się zatrzymuje, albo istnieje podgrupa „niezniszczalnych” komórek beta trzustki. Jeśli to drugie jest prawdą, naukowcy chcieliby zrozumieć, czym wyróżniają się te komórki i czy można je wyhodować, by potem użyć ich w leczeniu. (nw)

Czytaj również: Sztuczna trzustka trafi do sprzedaży w Europie

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Komórki beta trzustki odporne na atak autoimmunologiczny”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *