2,5 mln na projekt Treg – metodę hamującą cukrzycę typu 1

Firma PolTreg otrzyma 2,5 mln euro z Horyzontu 2020 na sfinansowanie projektu TREG – innowacyjnej terapii cukrzycy.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Metoda Treg to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów Treg, nad którą od wielu lat pracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak działają komórki Treg?

Komórki Treg to rodzaj białych krwinek, których rolą jest czuwanie nad tym, by układ odpornościowy walczył z bakteriami i wirusami, ale nie atakował własnych tkanek. W cukrzycy typu 1 dochodzi do szybkiego namnażania się komórek, które niszczą komórki produkujące insulinę. Limfocyty Treg nie są w stanie opanować sytuacji, bo jest ich za mało w stosunku do zwiększonej liczby autoagresywnych komórek. Metoda polega na pobraniu od pacjenta krwi i wyizolowaniu z niej limfocytów Treg. Następne są one namnażane w laboratorium i podawane pacjentowi w kroplówce. W ten sposób proces autoagresji zostaje zatrzymany.

Czytaj też: Nowoczesna medycyna dla cukrzycy

113 mln euro na badania

Do otrzymania grantu zostało wybranych 65 przedsiębiorstw z 16 krajów. Łączna kwota przeznaczona na granty to 113 mln euro – każdy projekt otrzyma 2,5 mln euro. Większość projektów wybranych do finansowania dotyczy zdrowia, inżynierii oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jeśli chodzi o liczbę dofinansowanych projektów w danym kraju, dominują: Hiszpania (12 projektów), Niemcy (10) i Norwegia (6).

Tags

You may also like...

0 thoughts on “2,5 mln na projekt Treg – metodę hamującą cukrzycę typu 1”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *