Nowoczesne leczenie retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku

Retinopatię cukrzycową diagnozuje się u 30% osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2 – dzieje się tak dlatego, ponieważ ten typ cukrzycy zazwyczaj przez długi czas rozwija się w ukryciu – przez wiele lat utrzymujące się wysokie cukry prowadzą do stopniowego uszkodzenia wzroku. Po 20 latach retinopatię stwierdza się u 60% chorych z cukrzycą typu 2.
Retinopatia cukrzycowa dotyka tak samo osób z cukrzycą typu 1, choć w momencie rozpoznania cukrzycy rzadko się ją diagnozuje (przebieg cukrzycy typu 1 jest ostrzejszy i diagnoza jest stawiana dużo szybciej – retinopatia nie zdąży się rozwinąć). Niestety badania wskazują, że po 20 latach od rozpoznania cukrzycy typu 1 cechy retinopatii stwierdza się aż u 95% osób tych chorych.

Co powinno zaniepokoić?

Chorzy z cukrzycą powinni regularnie odwiedzać okulistę – zaleca się wizytę przynajmniej raz w roku. Wczesna diagnoza jest bardzo istotna, bo retinopatię w początkowym stadium można opanować. Rozwój choroby może się nasilać w okresie dojrzewania i u kobiet w okresie ciąży, dlatego jeśli są zmiany w siatkówce u kobiet przed zajściem w ciążę, zaleca się wykonanie zabiegu laserowego.
Objawy które powinny zaniepokoić to tzw. mroczki przed oczami, stopniowa utrata wzroku, zaczerwienie oka, gorsze widzenie w nocy, ubytki w polu widzenia.

Nowoczesne leczenie

Wyodrębnia się dwie postacie retinopatii – nieproliferacyjną (łagodniejszą), która nie zagraża bezpośrednia wzrokowi i proliferacyjną, która może prowadzić do utraty wzroku (czasem bardzo gwałtownie).
Obecnie retinopatię leczy się w różny sposób, w zależności od zaawansowania choroby. Badania dowodzą, że ryzyko jej rozwoju znacznie się zmniejsza dzięki wyrównaniu glikemii. Każde obniżenia odsetka hemoglobiny glikowanej o 1% (np. z 9% do 8%) zmniejsza ryzyko powikłań mikroangiopatycznych, do których retinopatia należy, o 35%.
W przypadku wczesnej retinopatii wykonuje się zabieg laserowy – polega on na działaniu światłem na siatkówkę i zniszczeniu mikrotętniaków i nieprawidłowych naczyń. Najnowszą metodą leczenia retinopatii proliferacyjnej jest podawanie leków anty-VEGF w postaci iniekcji do ciała szklistego. Metoda ta pozwala często przywrócić widzenie bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Ostatnią deską ratunku jest witrektomia – zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na usunięciu ciała szklistego za pomocą witrektomu. Operacja może trwać powyżej dwóch godzin, potem pacjent jest wypisywany do domu. Jest to metoda leczenia najcięższych przypadków, gdy doszło już od odwarstwienia siatkówki.

Czytaj także: Wzrok a cukrzyca. Nowe leki i telemedycyna

Postaw na aktywność fizyczną

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej przede wszystkim należy dbać o dobre wyrównanie, dążyć do zmniejszenia nadciśnienia tętniczego, zadbać również o prawidłowy poziom cholesterolu i, jeśli palimy, to rzucić nałóg – te wszystkie czynniki znacząco wpływają na rozwój choroby. W profilaktyce rozwoju retinopatii (a także innych przewlekłych powikłań cukrzycowych) znaczenie ma też witamina B1 (tiamina). Hamuje ona glikację białek i powstanie jej końcowych produktów (AGE), które działają toksycznie na komórki tworzące naczynia krwionośne
Głównym źródłem witaminy B1 są rośliny strączkowe, produkty zbożowe, mięso i wędliny.
Jak się okazuje w zapobieganiu retinopatii pomoże aktywność fizyczna – badania amerykańskich naukowców dowiodły, że rozwój choroby przyspiesza siedzący tryb życia, a każda dodatkowa godzina spędzona w pozycji siedzącej zwiększa o 16% ryzyko jej wystąpienia i rozwoju.

Czytaj także: Krople wyleczą retinopatię?

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nowoczesne leczenie retinopatii cukrzycowej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *