Zbiorniczek z tlenem zamiast insuliny

Już od wielu lat trwają prace nad wszczepianiem wysp trzustkowych osobom z cukrzycą typu 1 i przywrócenie w ten sposób produkcję insuliny. Powtarzający się problem to szybkie obumieranie wysp z powodu niewystarczającej ilości tlenu, którego dotychczas naukowcy nie potrafili skutecznie wyspom dostarczać.

Jedynym sposobem na stałą produkcję insuliny przez wszczepione wyspy było więc ciągłe wszczepianie nowych wysp, co wiązało się niestety często z negatywną reakcją systemu odpornościowego, który uznawał wyspy za ciało obce. Badaczom z Massachusetts Institute of Technology (MIT), współpracującym z firmą Beta-O2, udało się skonstruować urządzenie dostarczające wyspom trzustkowym tlen niezbędny do ich przeżycia. Urządzenie uzupełniać można w nowy zapas tlenu co 24 godziny – przez rurkę do implantu wszczepionego pod skórę.

Testy na myszach wykazały, że 90% wysp trzustkowych przeżyło dzięki implantowi kilka miesięcy, a cukry badanych gryzoni pozostały na mieszczących się w normie, zdrowych poziomach. Naukowcy pracują teraz nad ulepszoną wersją, w której zbiornik z tlenem byłby oddzielony od wszczepionych wysp i uzupełniany tylko raz na tydzień. Wymienianie raz na tydzień zbiorniczka z tlenem zamiast ciągłego podawania insuliny niesamowicie ułatwiłoby życie cukrzykom typu 1. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Zbiorniczek z tlenem zamiast insuliny”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *