Podróżna apteczka – czyli wakacyjne must have

Zapasowy glukometr, paski testowe, glukagon, glukoza… pakując cukrzycowe akcesoria nie zapominajmy o „standardowym” wyposażeniu apteczki – wakacyjne wypadki chodzą także po diabetykach

Skaleczenia, oparzenia, ugryzienia – warto mieć coś na wszelki „wypadek”. Zazwyczaj są to niegroźne sytuacje, zdarza się jednak, że dochodzi do poważniejszych wypadków – wtedy wiedza, szybka reakcja i dobrze wyposażona apteczka mogą uratować zdrowie.

Gorączka

Lato, szczególnie w naszej szerokości geograficznej, nie zawsze rozpieszcza, z kolei upały połączone z kąpielami w zimnym morzu mogą zakończyć się gorączką. Wysoka temperatura, gdy za oknem 30 stopni to nic przyjemnego, ale zdarzyć się może. Dlatego zadbajmy o to, by w apteczce znalazły się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Pamiętajmy przy tym, że cukry przy infekcjach przebiegających z gorączką mogą być podwyższone – wynika to z tego, że organizm zajęty zwalczaniem gorączki „nie ma czasu”, by zadbać o transport insuliny do komórek. Konieczna wtedy może być zwiększenie dawki insuliny bazalnej.

Co zapakować do apteczki?

 • lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy
 • termometr

Problemy żołądkowe

Sama podróż, zmiana klimatu i jedzenia szczególnie w przypadku wypraw za granicę, może przyczynić się do problemów żołądkowych. Upały sprzyjają rozwojowi bakterii, dlatego łatwo o zatrucie. Aby temu zapobiec przede wszystkim należy pamiętać o higienie – mycie rąk, warzyw i owoców przed zjedzeniem, zwracanie uwagi na stan czystości lokali, w których się zaopatrujemy (budki z lodami, frytkami, „zakręconymi” ziemniaczkami itd.) zmniejszy ryzyko zachorowania. Jeśli jednak dopadnie nas biegunka czy wymioty, pamiętajmy, że w przypadku diabetyka wiąże się to dodatkowo z ryzykiem hipoglikemii. Należy wtedy zmniejszyć dawki insuliny – obniżone zapotrzebowanie na hormon może utrzymywać się jeszcze kilka dni po problemach z żołądkiem. Należy też pamiętać o nawadnianiu organizmu. W przypadku problemów z żołądkiem pomóc mogą probiotyki – przyjmowanie ich skraca czas trwania ostrej biegunki o ok. 1 dzień.

Co zapakować od apteczki?

 • lek przeciw chorobie lokomocyjnej
 • preparat z probiotykami
 • preparat z elektrolitami
 • węgiel (uwaga! niektóre preparaty mogą zawierać sacharozę)
 • chusteczki/żel antybakteryjny do mycia rąk

Oparzenia słoneczne

Na oparzenia słoneczne szczególnie narażone są dzieci, ponieważ system wytwarzania melaniny, który chroni przed promieniami UV, nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W przypadku wypoczynku w Polsce zaleca się stosowanie u dzieci kremów z filtrem SPF 30, natomiast w „ciepłych” krajach SPF 50.
Jeśli już dojdzie do oparzenia słonecznego skórę należy schłodzić. Świetnie sprawdzają się tradycyjne metody: kefir, maślanka, ale uwaga! Nie przy oparzeniu, w którym doszło do przerwania ciągłości skóry – wtedy stosujemy tylko wodę, inne produkty mogą być przyczyną zakażenia. Właściwości kojące, łagodzące mają panthenol i allantoina – likwidują one uczucie pieczenia i nawilżają. Warto szukać tych składników w kosmetykach po opalaniu. Podobnie zadziała aloes – kosmetyk z jego dodatkiem w formie żelu, dodatkowo nasili działanie chłodzące.

Co zapakować od apteczki?

 • krem z filtrem
 • krem z panthenolem lub allantoiną
 • chłodzący żel po opalaniu

Inne oparzenia

W przypadku oparzeń spowodowanych ogniem lub wrzątkiem także oparzone miejsce schłodzić . Jeśli jest to woda bieżąca należy uważać, by ciśnienie nie było zbyt duże. Nie zaleca się stosowania lodu, gdyż może spowodować szok termiczny i wyziębienie tkanek. Miejsce poparzone schładzamy dopóki nie ustąpi pieczenie (min. przez 15 min). Jeśli ubranie przykleiło się do skóry, oparzenie schładzamy razem z ubraniem i dopiero wtedy pozbywamy się materiału. Na schłodzone miejsce nakładamy mokry kompres lub hydrożelowy opatrunek, który zapobiegnie powstawaniu pęcherzy i utrzyma odpowiednią wilgotność rany. Taki opatrunek zabezpiecza także przed zakażeniem z zewnątrz, łatwo też go wymienić ponieważ nie przykleja się do rany. W przypadku oparzeń chemicznych najpierw zdejmujemy nasączone ubranie, potem postępujemy tak jak wyżej. Na rynku dostępne są też specjalne opatrunki i żele na oparzenia.

Co zapakować od apteczki?

 • opatrunki hydrożelowe/opatrunki na oparzenia

Skaleczenia i rany

Otarcia, skaleczenia i niewielkie rany u dzieci zdarzają się często. Jeśli doszło do przerwania ciągłości skóry należy przede wszystkim ranę zdezynfekować – czystą wodą, wodą utlenioną lub preparatem dezynfekującym o działaniu bakteriobójczym. Następnie zabezpieczamy plastrem lub opatrunkiem jałowym. Jeśli rana mocno krwawi, należy ucisnąć zranione miejsce. W przypadku gdy krew przesiąka przez opatrunek nie należy go zdejmować, lecz dołożyć kolejny. Jeśli w ranie utknie jakiś przedmiot – patyk, gwóźdź lepiej nie usuwać go samodzielnie, ponieważ może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a usunięcie przedmiotu może spowodować silne krwawienie. W takim przypadku należy tak zabezpieczyć miejsce, by przedmiot nie ulegał przesuwaniu, a następnie chorego zawieźć do lekarza.

Co zapakować od apteczki?

 •  woda utleniona
 • środek dezynfekujący
 • bandaż
 • plaster
 • opatrunek uciskowy

 

Zakażenie grzybicze

U osób z cukrzycą zakażenia grzybicze występują trzykrotnie częściej niż u osób zdrowych. Podczas wakacji jesteśmy szczególnie narażeni na grzybicę stóp i paznokci ponieważ częściej niż zwykle korzystamy z basenu, sauny czy publicznych natrysków przy kąpieliskach. Nocując w hotelu czy na prywatnej kwaterze, nawet jeśli mamy do dyspozycji własny prysznic narażamy się na zakażenie grzybicą. Wakacyjna pogoda dodatkowo sprzyja wszelkim plenerowym aktywnościom sportowym – spacerom, pieszym wędrówkom. To właśnie w tym okresie organizowane są wszelkiego rodzaju biegi i maratony – łatwo wtedy doprowadzić do przepocenia stóp, a wilgotne środowisko w bucie to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Dlatego też wyjeżdżając na wakacje warto zaopatrzyć się w środki do profilaktyki i leczenia grzybicy. Z pomocą przyjdą wysuszające kosmetyki do stóp takie jak np. talk

Co zapakować od apteczki?

 • talk do stóp
 • preparat przeciwgrzybiczy do stóp
 • preparat na grzybicę paznokci

 

Owady, kleszcze… i co jeszcze?

Wakacje to dla wielu doskonała okazja, by spędzić czas na łonie natury… tylko ta natura nie zawsze jest dla nas łaskawa… a raczej jest równie łaskawa dla ludzi, jak i innych żyjątek, które skutecznie mogą uprzykrzyć urlop.

Komary

Komary o prawdziwe utrapienie wielbicieli mazurskich plenerów i nie tylko. Niewątpliwe skuteczną metodą pozbycia się komarów jest… klapek – nie musi to być firmowy Crocs, wystarczy zwykły gumowy klapek z bazaru – ważne, by podeszwa była płaska (but typu traper się nie nada). Co, jeśli gumowego klapka nie mamy pod ręką? No cóż, ile osób, tyle szkół. Zacznijmy od początku – co przyciąga do nas komary? Zapach potu, a dokładnie kwas mlekowy w nim zawarty. Dwutlenek węgla, który wydychamy i ponoć czarny kolor. O ile oddychać nie przestaniemy (byłoby to ryzykowne dla naszego życia), o tyle może warto wyciągnąć z szafy jasne ubrania. Mówi się też, że komary lubią słodką krew – może nie tyle słodką, co grupę krwi 0 – ponoć wytwarza ona zapach przyciągający dokuczliwe owady. Ile w tych teoriach prawdy? Trudno stwierdzić. Ze sprawdzonych metod na pewno skuteczne nie tylko przeciw komarom, ale też kleszczom, muchom końskim i meszkom są preparaty zawierające związek DEET. Im większe jego stężenie w preparacie tym większa skuteczność, przy czym – maksymalne stężenie to 50% (wyższych stężeń się nie stosuje, bo ich skuteczność nie będzie się zwiększać). Trzeba pamiętać, że u dzieci poniżej 2 roku życia stężenie DEET w preparacie nie powinno być wyższe niż 30%. Alternatywą dla DEET jest witamina B1 – jej nadmiar wydzielany jest wraz z potem i moczem, odstrasza komary.

Co zapakować do apteczki?

 • preparaty przeciw komarom
 • maść/żel łagodzące swędzenie

 

Kleszcze

O ile nasze rodzime komary nie są groźne, to na kleszcze trzeba szczególnie uważać. Ok. 10 do 40% kleszczy jest zakażonych, ale to, że kleszcz sam jest nosicielem choroby nie znaczy, że jego ugryzienie spowoduje zakażenie. Choroby przenosi co trzeci kleszcz. Najczęściej kleszcze przenoszą boreliozę, która może prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych. Objawem boreliozy może być wędrujący rumień, ale występuje on jedynie w 30% przypadków, w następnej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Ugryzienia kleszcza nie poczujemy, bo wraz ze śliną wstrzykuje on substancje znieczulające i (przy okazji) chorobotwórcze bakterie i wirusy. Kleszcza należy usuwać pęsetą lub specjalnymi haczykami (do kupienia w aptece). Przed usunięciem nie należy go smarować ani tłuszczem, ani alkoholem, dezynfekujemy dopiero po wyjęciu pajęczaka. Niestety nawet szybka interwencja nie uchroni przed boreliozą – kleszcz może przenieść chorobę już w momencie wczepienia się w ciało człowieka.

Co zapakować od apteczki?

 • preparat przeciw kleszczom
 • haczyki do usuwania kleszczy

 

 

Meduzy

Poparzenie przez meduzy może mieć poważne konsekwencje: od bólu, przez duszności, wymioty, nudności, po wstrząs anafilaktyczny. Meduzy są drapieżnikami, które atakują wyrzucając niczym harpun nitkę zakończoną parzydełkiem, przez które wypuszczają groźny jad.
W Bałtyku spotkać można najczęściej chełbie modre – ich parzydełka są niegroźne. Jednak w głębinach polskiego morza żyją także bełtwy festonowe – są dużo większe od chełbii – średnica dorosłego osobnika może sięgać 2 metrów. Co prawda rzadko, ale zdarza się, że w okresie jesienno-zimowym morze wyrzuca je na brzeg. Kontakt z ich jadem jest bardzo bolesny. O ile nad polskim morzem, możemy się czuć bezpiecznie, to dużą ostrożność należy zachować wybierając się do Włoch, Chorwacji, Tunezji czy Maroka. Jak postępować w przypadku poparzenia przez meduzę? Najpierw należy usunąć pęsetą „nitkę” zakończoną parzydełkiem – wyjęty fragment należy zabezpieczyć, bo nawet odseparowany od organizmu może parzyć. Miejsce oparzenia najlepiej przemyć octem, ale o ten prawdopodobnie trudno będzie na plaży – dobrym zastępstwem będzie słona woda. Absolutnie nie należy przemywać rany słodką wodą, która spowoduje nasilenie bólu i pieczenia. Ból może utrzymywać się nawet do kilku tygodniu – zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i smarowanie kremem z hydrokortyzonem.

Co zapakować od apteczki?

 • krem z hydrokortyzonem
 • leki przeciwbólowe

 

Pijawki

Występują w stałych zbiornikach wodnych, ale zdarza się, że można je spotkać przy brzegu rzeki lub strumienia. Jeśli zauważymy pijawkę na swoim ciele w żadnym wypadku nie powinno się jej ciągnąć. Wystarczy przyłożyć do niej chusteczkę nasączoną alkoholem lub spryskać ją perfumami. Skuteczne też będzie posypanie jej solą. Po takiej interwencji powinna samoistnie odpaść. Powstała ranka może krwawić nawet do 48 godzin – to z powodu hirudyny, którą pijawki wydzielają w celu rozrzedzenia krwi.

Co zapakować do apteczki?

 • alkohol

 

 

Wszy

Jeszcze 20 lat temu kontrolę głów w szkołach pod kątem wszawicy były regularnie przeprowadzane przez pielęgniarki. W 2004 r. uznano, że to narusza prawa dziecka. Obecnie rodzice muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiej kontroli w szkole czy przedszkolu. Nie wszyscy rodzice się na to zgadzają. Ponieważ wszawica stereotypowo kojarzona jest z brakiem higieny osobistej, często dyrekcja szkoły ukrywa problem. Efekt? Narastający problem wszawicy w Polsce. Dlaczego wszawica dotyka zazwyczaj dzieci? Ponieważ chętnie wymieniają się szczotkami, grzebieniami, czapkami, szalikami. W konsekwencji dziecko z wakacji wraca często z pasażerami na gapę. Na wszy powinno się reagować od razu – unikniemy dzięki temu rozprzestrzenienia się choroby na całą rodzinę. Dlatego wybierając się na kilkutygodniowe wakacje warto wyposażyć się w preparat przeciw wszom. Szybka reakcja jeszcze podczas wyjazdu pozwoli nam uniknąć rodzinnej epidemii. Naszą uwagę powinno zwrócić: częste drapanie się dziecka po głowie (także w nocy), czerwone kropki (ślady po ugryzieniach) na karku, szyi, przy linii włosów, białe jajeczka we włosach (gnidy) – przypominają łupież, ale w przeciwieństwie do niego trudno je ściągnąć – do włosa przyklejone są lepką substancją.

 

Co zapakować do apteczki?

 • preparat przeciw wszom
 • gęsty grzebień

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Podróżna apteczka – czyli wakacyjne must have”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *