Jak SMSy pomogą obniżyć HbA1c?

Naukowcy z University of Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzili próbę systemu wsparcia polegającego na wysyłaniu chorym na cukrzycę regularnych przypomnień o diecie, ćwiczeniach, pomiarach cukru i dawkach insuliny.

W trwającym 9 miesięcy badaniu udział wzięło 366 cukrzyków, w tym 65% typu 2 i 35% typu 1. Połowa otrzymywała regularne SMSy, a połowa była grupą kontrolną, otrzymującą jedynie standardową opiekę lekarza prowadzącego.

Różnice w hemoglobinie glikowanej

W grupie kontrolnej, nie otrzymującej wiadomości, hemoglobina glikowana (HbA1c) spadła średnio o 2,5%. W grupie, która otrzymywała powiadomienia, hemoglobina glikowana spadła o średnio 3%. Różnica może wydawać się niewielka – weźmy jednak pod uwagę koszty opieki lekarza w porównaniu z automatycznym systemem przypomnień. Skoro przynosi on podobne, a nawet potencjalnie lepsze efekty, a jest o wiele tańszy, a także zajmuje mniej czasu pacjenta, może to być doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób mających trudności z pamiętaniem o pomiarach, dawkach insuliny itp. Dodatkowo w grupie nie otrzymującej wiadomości mógł zadziałać efekt Hawthorne’a, polegający na tym, że badany zmienia trochę swoje zachowanie, gdy wie, że bierze udział w badaniu i np. bardziej niż zwykle słucha swojego lekarza prowadzącego, bada cukry itp., jeśli tak się stało, to różnica w wynikach hemoglobiny glikowanej w rzeczywistości może być większa.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze służba zdrowia mogłaby poświęcić na leczenie cięższych przypadków, komplikacji, a także badań nad nowymi rozwiązaniami. 97% osób biorących udział w badaniu powiedziało, że poleciłoby tą usługę, co sugeruje, że przypomnienia uznali za naprawdę przydatne. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Jak SMSy pomogą obniżyć HbA1c?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *