Doustny lek na cukrzycę typu 1 w fazie testów FDA

 

Doustny lek na cukrzycę typu 1 wszedł w w fazę testów FDA – amerykańskiej Administracji Żywności i Leków (Food and Drug Administration).

Sotaglifozin, znany w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Zynquista i produkowany przez firmy Sanofi i Lexicon obniża poziom cukru po posiłku poprzez opóźnienie wchłaniania glukozy w jelitach i pomaga nerkom pozbyć się nadmiaru cukru w moczu. Składa się on z inhibitorów SGLT1 i SGLT2, które wspólnie pełnią właśnie te dwie funkcje. Lek nie zastąpi insuliny, lecz pozwoli na znaczące obniżenie dawek.

Zastrzeżenia wobec leku

Zynquista przeszła już kilka testów na ludziach, które dowiodły, że lek pozwala obniżyć HbA1c bez zwiększenia ryzyka ciężkiej hipoglikemii. Jedynym zastrzeżeniem wobec leku jest potencjalnie zwiększone ryzyko kwasicy ketonowej – jedno z badań wykazało, że podczas gdy w grupie kontrolnej (biorącej placebo) kwasica wystąpiła w 0,6% przypadków, w grupie eksperymentalnej aż 5 razy częściej – u 3%. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z inhibitorem SGLT2, który pomaga nerkom pozbywać się cukru we krwi, ponieważ powstaje pytanie, czy nawet jeśli szybciej się go pozbywamy, to czy w ogóle powinniśmy dopuszczać, by cukier kiedykolwiek się tam dostał.

Poza obniżeniem hemoglobiny glikowanej, w jednym z badań zaobserwowano u uczestników spadek wagi. Badani stracili średnio 3 kg więcej niż grupa kontrolna, co sugeruje, że lek mógłby być jeszcze bardziej skuteczny u osób, u których insulinooporność w wynika z podwyższonej masy ciała. Niewykluczone jednak, że utrata masy ciała miała związek z kwasicą ketonową, co z pewnością nie jest pożądanym zjawiskiem. FDA bliżej przyjrzy się teraz sprawie i zdecyduje, czy zalecić by w określonych przypadkach stosować sotaglifozin – na przykład pod ścisłą kontrolą lekarza sprawdzającego, czy na pewno nie mamy objawów kwasicy. (nw)

Czytaj również: Nowy lek na cukrzycę typu 1 i 2 w fazie testów

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Doustny lek na cukrzycę typu 1 w fazie testów FDA”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *