Nowe funkcje w aplikacji CONTOUR®DIABETES

15 czerwca firma Ascensia Diabetes Care wprowadziła zaktualizowaną wersję aplikacji CONTOUR®DIABETES, którą zaprezentowano na konferencji w Warszawie. Co znalazło się w niej nowego?

Nowa wersja jest dostępna w polskiej wersji językowej, bezpłatnie, w sklepach Apple App Store (iOS) oraz Google Play (Android). Zaktualizowaną aplikację CONTOUR®DIABETES, wprowadzano w 24 państwach Europy i Ameryki Północnej.

Nowa funkcja

Aplikację wyposażono w nową funkcję Moje schematy. Dzięki niej aplikacja wykrywa powtarzające się nieprawidłowości glikemii np. poranne hipoglikemie albo podwyższone cukry przed kolacją. Pozwala to użytkownikowi zwrócić na nie uwagę i odnaleźć przyczynę nieprawidłowych cukrów.


Funkcję Moje schematy opracowano na podstawie charakterystycznego dla chorób przewlekłych modelu „Information, Motivation, Behaviour – IMB” („Informacja, Motywacja, Zmiana zachowania”). Model ten został opracowany przez psychologów: profesorów Williama Fishera oraz Jeffrey’a Fishera. Naukowcy wykazali, że osoby chore na cukrzycę potrzebują informacji, motywacji do działania i określonej zmiany zachowania. Badania, mające na celu ocenę modelu IMB wykazały, że obecność wszystkich trzech elementów u osób chorych na cukrzycę wiąże się z częstszym badaniem poziomu glukozy we krwi i lepszymi działaniami z zakresu samodzielnego leczenia.

Jak to działa?

Aplikacja CONTOUR®DIABETES na podstawie pomiarów glukozy we krwi wykrywa schematy powtarzających się nieprawidłowych wartości cukru we krwi i informuje o tym pacjenta. Następnie aplikacja sugeruje możliwe przyczyny wystąpienia danego schematu i proponuje wskazówki, które pomogą zmienić niewłaściwe nawyki. Przyczyn nieprawidłowych wartości glikemii jest bardzo wiele, chorzy często nie zdają sobie sprawy z popełnianych błędów w codziennym leczeniu. Dlatego najnowsza wersja aplikacji ma możliwość rozpoznania 14 różnych schematów zachowań chorego i pozwala na korzystanie z wielu przypomnień, dzięki którym pacjent może zmienić nawyki. Przypomnienia mogą dotyczyć modyfikacji sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i przyjmowania leków. Sposób i liczba przypomnień uzależniona jest od potrzeb pacjenta. Po wykryciu danego wzorca zachowania, aplikacja na bieżąco śledzi postępy pacjenta aby sprawdzić, czy niekorzystny schemat ulega poprawie.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nowe funkcje w aplikacji CONTOUR®DIABETES”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *