BMI a cukrzyca typu 2

 

Naukowcy z University of Florida twierdzą, że lepszym niż BMI wskaźnikiem oceny ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2  jest pomiar tkanki tłuszczowej i jej procentowy udział w organizmie.

Oznacza to, że lekarze sugerujący się prawidłowym BMI, a nie procentowym udziałem tkanki tłuszczowej, mogą omijać wiele przypadków osób zagrożonych chorobą. Prześledzono dane dotyczące ponad 65 mln Amerykanów powyżej 40. roku życia, u których nie rozwinęła się jeszcze cukrzyca typu 2. W latach 1999-2006 zmierzono im procentowy udział tkanki tłuszczowej, BMI i poziom cukru. Po latach okazało się, że stan przedcukrzycowy rozwinął się u 10% osób z podwyższonym BMI (czyli z nadwagą lub otyłych) ale z ilością tkanki tłuszczowej mieszczącą się w normie, w porównaniu do 13,5% tych, którzy BMI mieli w normie, ale zbyt wysoki procent tkanki tłuszczowej. Sugeruje to, że procentowy udział tkanki tłuszczowej ma większy wpływ na rozwój stanu przedcukrzycowego niż samo BMI.

Czytaj też: Nie możesz schudnąć? Sprawdź, dlaczego!

BMI oblicza się dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w metrach. Jest ono więc podwyższone nie tylko u osób ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej, ale także u bardziej umięśnionych (mięśnie ważą więcej niż tłuszcz). Proporcja osób narażonych na cukrzycę wśród tych z wysokim BMI jest więc zaniżana przez osoby o dobrych proporcjach ciała, jednak większej masie. Procent tkanki tłuszczowej jest bardziej wiarygodną informacją o stanie organizmu i ryzyku rozwoju cukrzycy typu 2 czy zespołu metabolicznego, ponieważ jest ściśle powiązany z insulinoopornością, ryzykiem chorób serca itp. Tłuszcz czasami gromadzi się wokół organów, tak więc osoba na pierwszy rzut oka szczupła może mieć zbyt dużo tkanki tłuszczowej – zaznaczają naukowcy.

Wykrywalność i profilaktyka cukrzycy byłaby skuteczniejsza, gdyby mierzono nie tylko BMI, ale też procentowy udział tłuszczu w ciele. Niestety, na taką aparaturę pozwolić sobie mogą tylko większe i bogatsze ośrodki.

Czytaj też: Dieta ma płeć

Tags

You may also like...

0 thoughts on “BMI a cukrzyca typu 2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *