Sucha skóra – o czym świadczy?

Sucha skóra może świadczyć o tym, że krew krążąca w naszym układzie krwionośnym zawiera zbyt dużą ilość glukozy, co upośledza odpowiednie odżywienie tkanek skórnych. Potrzebują one dużo energii, białka (aminokwasów), mikroelementów i witamin. Niedobór tych składników powoduje, że skóra szarzeje, a jednocześnie staje się podatniejsza na powstawanie zmarszczek. Jest sucha i się łuszczy.

Jak uporać się z tego typu problemem? – W leczeniu suchej skóry diabetyka ważne jest nie tylko wyregulowanie glikemii, picie co najmniej dwóch litrów płynów w ciągu doby, ale także stosowanie odpowiednich kosmetyków zawierających substancje nawilżające i zatrzymujące wodę w skórze – podpowiada Paulina Naron, kosmetolog. – Do mycia twarzy należy używać preparatów w postaci mleczka, płynów micelarnych, a do kąpieli olejków niezmieniających pH skóry na zasadowe. Ważna jest temperatura wody. Powinna mieć ok. 37°C. Zbyt ciepła będzie wymywała lipidy naskórka, których i tak jest już mniej niż u osób zdrowych.

Czytaj również: Dziewczyna z make-upu

Po umyciu należy w ciągu 5 minut nawilżyć skórę, kosmetykiem zawierającym w swym składzie takie substancje jak kolagen, kwas hialuronowy, oraz wiążące wodę w warstwie rogowej – gliceryna w stężeniu do 10%, glikole, pantenol, mocznik, kwas mlekowy i jego sole. Ważne są również emolienty ograniczające ucieczkę wody z naskórka np. parafina, wazelina, lanolina, euceryna, woski pszczeli i jojoba, fosfolipidy, oleje mineralne, zioła śluzowe oraz uszczelniające barierę naskórkową – ceramidy, cholesterol, lecytyny, skwalen, kwasy tłuszczowe zawarte w olejach roślinnych i wyciągach, np. z nasion owsa – dodaje specjalistka.

Pęknięcia skóry i zgrubienia na paznokciach

Kiedy mamy nadmiar cukru we krwi, w naszym organizmie dochodzi do patologicznego połączenia glukozy i białka lub lipidu. To prowadzi do utworzenia nieprawidłowego kolagenu, powodującego miejscowe zgrubienia skóry i narastanie szybko twardniejącego naskórka, zwłaszcza w obrębie stóp. Diabetycy są również bardziej narażeni na grzybicę stóp i paznokci. Osłabione nadmiarem cukru komórki ciała diabetyka są wyjątkowo łatwym celem. Charakterystyczne dla grzybicy zmiany na stopach to zaczerwienia, złuszczenia i pęknięcia skóry między palcami. Na grzbiecie palców i stopie pojawiają się złuszczenia naskórka, pęcherzyki. Grzybica międzypalcowa może przemieścić się do paznokci. Zakażone paznokcie ulegają stopniowo zgrubieniu, zżółknięciu i rozwarstwieniu.

W niezaawansowanej grzybicy stóp przebiegającej bez zajęcia paznokci wystarcza zastosowanie miejscowe preparatów przeciwgrzybiczych. Obecnie w leczeniu niezaawansowanej grzybicy skóry gładkiej możemy sami kupić lek bez recepty i podjąć samoleczenie. Jeśli występuje nadpotliwość, co zdarza się zwłaszcza w okresie letnim, zalecane jest dodatkowo poranne stosowanie zasypek i dezodorantów przeciwgrzybiczych. W razie zajęcia płytek paznokci należy podjąć leczenie ogólne.

Grzybica ogólnoustrojowa

Częste stany zapalne, i nadmierne złuszczanie naskórka, grzybica na paznokciach – takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie grzybicy (kandydoza) ogólnoustrojowej powodowanej przez grzyby Candida. Dzieje się tak, gdy bytujący w przewodzie pokarmowym drobnoustrój Candida pokonuje bariery anatomiczne i immunologiczne, a następnie przedostaje się do organizmu człowieka. W celu postawienia diagnozy należy wykonać badania laboratoryjne – oznaczenie wskaźnika stosunku D-arabinitolu do L-arabinitolu w moczu oraz test absorpcji cukrów.

– W leczeniu grzybicy ogólnoustrojowej pomocne może być stosowanie odpowiedniej diety – radzi Anna Kołodziejska, lekarz medycyny, autorka bloga „Draniamed”. – Przede wszystkim należy unikać picia alkoholu, a także ograniczyć do minimum spożywanie żywności pochodzącej z produktów mącznych. Łatwo przyswajalne węglowodany mogą stanowić pożywkę dla grzybów.  Przydatne w zwalczaniu grzybicy ustroju są również niektóre preparaty ziołowe, produkty bogate w witaminy i antyoksydanty oraz zawierające w swoim składzie żywe kultury bakterii (jogurty naturalne, kiszonki itp.), uznawane za naturalne produkty o właściwościach przeciwgrzybiczych.

W leczeniu kandydozy można sobie pomóc stosując dietę niskowęglowodanową. Warto też wpisać na stałe do menu olej lniany, siemię lniane, pokarmy bogate w kwasy omega 3. Dzięki nim wzmacniamy błony komórkowe wszystkich komórek ciała, a co za tym idzie, znacznie zmniejszamy ryzyko rozprzestrzeniania się w organizmie wrogich drobnoustrojów.

Czytaj również: Zakażenia okolic intymnych. Jak zapobiegać?

Żółtopomarańczowe guzki lub grudki

Wiąże się je zwykle ze złą gospodarką tłuszczową organizmu, powszechną u osób z cukrzycą. Zwłaszcza z nadwagą i otyłych. Zbyt duże stężenie TG i cholesterolu we krwi powoduje wysyp żółto-pomarańczowych krostek, szczególnie w okolicy oczu, łokci oraz przedgoleniowej, najczęściej symetrycznie. Guzki usytuowane na pośladkach oraz przedramionach mogą być symptomem podwyższonego stężenia trójglicerydów. Gdy pojawiają się na grzbietach oraz palcach dłoni, można podejrzewać gwałtowny wzrost VLDL. Drobne, rozsiane guzki zlokalizowane tuż nad ścięgnami, szczególnie: Achillesa, rzepki, stawami palców rąk, łokci, kolan wskazują zazwyczaj na wysoki poziom złego cholesterolu LDL.

Skutecznym sposobem leczenia tego typu zaburzeń jest zmiana diety oraz zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Czytaj również: 10 diet najlepszych dla diabetyka

– Dieta niskocholesterolowa polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających wysoką ilość cholesterolu, czyli tłustych mięs i wędlin, podrobów, smalcu, boczku, słoniny. Jednocześnie trzeba zwiększyć spożycie produktów bogatych w ,,dobry” cholesterol HDL – mówi Daria Domańska-Sendlerowska, dietetyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To m.in. oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Bardzo pomocne przy obniżeniu cholesterolu są fitosterole roślinne, występujące w margarynach roślinnych oraz witaminy antyoksydacyjne (A,C,E) znajdujące się głównie w owocach i warzywach. Pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu zaobserwowano również przy zwiększeniu spożycia błonnika pokarmowego znajdującego się m.in w owocach np jabłkach. Ponadto w przypadku osób otyłych z hiperchosterolemią konieczne jest obniżenie wagi. Już sama utrata kilku kilogramów powoduje znaczne obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz wzrost dobrego cholesterolu HDL.

 

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Sucha skóra – o czym świadczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *