Nefropatia cukrzycowa – przyczyny, leczenie

Nefropatia prowadzi bezpowrotnej utraty zdrowia – na końcu drogi, której możemy zapobiec są dializy, czyli leczenie nerkozastępcze i przeszczep nerki.

Dializy polegają m.in. na usuwaniu toksycznych produktów przemiany materii z krwi i odwadnianiu organizmu. Są to kilkugodzinne zabiegi w szpitalu co drugi dzień. Dializa to też rygorystyczna dieta, w której najtrudniejsze jest maksymalne ograniczenie płynów – dializowani marzą o wypiciu szklanki wody. Sama dializa nie jest bolesna, ale po fakcie chory czuje się fatalnie – skrajne wyczerpanie, skoki ciśnienia, skurcze mięśni. Temu scenariuszowi można zapobiec.

Co powinno zaniepokoić?

Objawem cukrzycowej choroby nerek może być nadciśnienie – jedną z funkcji nerek jest regulacja ciśnienia krwi, jeśli jest ono podwyższone to może być znak, że nerki nie działają prawidłowo, złe samopoczucie, brak apetytu, a w zaawansowanym stadium obrzęki najpierw nóg, a potem także całego ciała. Aby wykryć nefropatię na wczesnym etapie należy wykonywać badanie moczu na obecność albumin – są to małe cząsteczki białka, które zwykłe badanie moczu nie wykryje, dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) zaleca wykonywanie tego badania każdemu choremu z cukrzycą typu 1 po 5 latach od postawienia diagnozy i potem co roku. W przypadku cukrzycy typu 2 takie badanie zaleca się wykonać od razu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że cukrzyca przez wiele lat pozostawała w ukryciu, a co za tym idzie przez długi czas we krwi utrzymywały się wysokie cukry. Albuminy w moczu mogą się pojawić nawet 15 lat przed innymi objawami.
Na wczesnym etapie rozwój nefropatii można zatrzymać. Kluczowe jest wyrównanie glikemii. U osób z cukrzycą typu 2, która zazwyczaj wiąże się z nadwagą bardzo istotne jest obniżenie masy ciała. Otyłość i nadwaga same w sobie niekorzystnie działają na nerki, a schudnięcie automatycznie będzie skutkować lepszymi wynikami stężenia cukru i cholesterolu we krwi, obniżeniem nadciśnienia – wszystkie te parametry, jeśli są prawidłowe, działają ochronnie na nerki. Inaczej jest u osób z cukrzycą typu 1, u których zazwyczaj waga jest prawidłowa – lekarze zalecają wtedy utrzymanie dotychczasowej masy ciała. Niezależnym czynnikiem przyspieszającym rozwój nefropatii jest palenie tytoniu, dlatego należy zrezygnować z papierosów.

Czytaj również: Marzę o nowej nerce

Dieta

W przypadku nefropatii odpowiedni sposób odżywiania polegający na ograniczeniu niektórych składników może zatrzymać jej rozwój. Czego zatem nie jeść? Przede wszystkim zaleca się ograniczenie białka w diecie do 0,6-0,8 g na kg masy ciała na dobę. Badania dowodzą, że daje to korzystne efekty u osób z cukrzycą typu 1, ale nie u osób z cukrzycą typu 2.
Kolejnym zaleceniem jest ograniczenie sodu w diecie – dotyczy ono obu typów cukrzycy. Przede wszystkim pozwala obniżyć nadciśnienie, które jest jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do szybszego postępu nefropatii cukrzycowej. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, aby spowolnić rozwój choroby nerek zaleca wszystkim diabetykom ograniczenie sodu do 1,4-2,3 na dobę, co w przeliczeniu na sól daje 7,5-10 g (1 g sodu to 2,5 g soli). Badania Głównego Urzędu Statystycznego dowodzą, że Polacy spożywają za dużo soli – średnio 3 razy więcej niż powinni. Sól obecna jest bowiem w wielu produktach spożywczych, z czego często nie zdajemy sobie sprawy – w pieczywie, w przetworach mięsnych, wędzonych rybach, żółtych serach i wszelkich gotowych produktach. Rezygnacja z samego dosalania potraw pozwala ograniczyć sód do 3-4 g na dobę – to nadal za dużo w przypadku osób z cukrzycową chorobą nerek. Dlatego warto zrezygnować z produktów przetworzonych, przerzucić się na chleb domowego wypieku bez dodatku soli. Nie zaleca się natomiast zamiany zwykłej soli na sól niskosodową, bo sód jest zastąpiony w nich potasem, a w przypadku osób z nefropatią jest on niewskazany – szczególnie dotyczy to osób ze skrajną niewydolnością nerek, które są już w okresie przeddializacyjnym.

Dializoterapia wyłącza z normalnego funkcjonowania. W Polsce dializom poddawane są zazwyczaj osoby starsze, a rokowania są tym gorsze im więcej chorób towarzyszących (w tym cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych). 15% dializowanych co roku umiera. Czymże wobec tego jest profilaktyka, zmiana diety, zadbanie o prawidłową wagę czy ciśnienie?

Czytaj też: Witamina B a nefropatia

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nefropatia cukrzycowa – przyczyny, leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *