Sztuczna trzustka już przetestowana

Działanie pionierskiej „sztucznej trzustki” złożonej z inteligentnej pompy insulinowej i komunikującego się z nią systemu CGM (w formie plastra) przeszło w końcu pozytywną weryfikację

Naukowcy z Aristotle University of Thessaloniki wydali oficjalną opinię, w której uznali urządzenie za efektywne i bezpieczne dla cukrzyków typu 1. By mieć pewność, przeanalizowali 40 badań przeprowadzonych na ponad 1000 osobach korzystających z takiego systemu.
Osoby korzystające ze „sztucznej trzustki” nie tylko mniej muszą się angażować w swoją samokontrolę (CGM mierzy poziom cukru, a dawkę oblicza algorytm w inteligentnej pompie, korzystając z danych o glikemii z CGM-u) ale też przez średnio 10% więcej czasu w trakcie doby mają cukier w normie. Poza tym, rzadziej zdarza się u nich nocna hipoglikemia.
Naukowcy chcą jeszcze przyjrzeć się dokładniej efektywności tego rozwiązania w poszczególnych grupach pacjentów – np. u małych dzieci, dla których mogłoby ono przynieść największe korzyści, a tym samym ulżyć ich rodzicom.

Przeczytaj też:
Sztuczna trzustka z drukarki

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Sztuczna trzustka już przetestowana”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *