Cukrzyca – nowy podział

W artykule opublikowanym w dzienniku The Lancet Diabetes & Endocrinology skandynawscy badacze przekonują, że cukrzycę  można by leczyć o wiele skuteczniej gdyby pacjentów pogrupować w pięć grup.

Obecnie obowiązujący podział obejmuje autoimmunologiczną cukrzycę typu 1 i wywołaną zwykle niezdrowym stylem życia cukrzycę typu 2, powszechna także jest cukrzyca ciążowa. Istnieje także podział w obrębie  typu 1  – pierwsza grupa, to ci  zdiagnozowani w dzieciństwie i ci z tzw. „cukrzycą utajoną” do wieku dorosłego (LADA – latent autoimmune diabetes of adult). Cukrzycy typu 2 stanowią ogromną większość – ok. 90-95% – wszystkich przypadków. Naukowcy słusznie więc sugerują, że diabetyków powinno się podzielić na mniejsze grupy, aby lepiej dopasować leczenie do konkretnych przypadków.

Czytaj również: Nadwaga i otyłość – nie tylko problem dwójek

Naukowcy przeanalizowali dane genetyczne 14 775 dorosłych ze zdiagnozowaną cukrzycą w Finlandii i Szwecji. Zwrócili też uwagę na sześć parametrów: BMI, wiek w dniu diagnozy, hemoglobina glikowana, stan komórek beta, insulinooporność i obecność przeciwciał. Oprócz tego patrzyli na przebieg choroby i metody leczenia. Okazało się, że korzystając z tych parametrów pacjentów podzielić można na pięć różnych typów cukrzycy, w tym trzy „ciężkie” i dwa „łagodne”.

Grupa 1: „ciężka” cukrzyca autoimmunologiczna, charakteryzująca się obecnością przeciwciał i niedoborem insuliny, obecna u 6-15% badanych.

Grupa 2: „ciężka” cukrzyca z niedoborem insuliny, nabyta w młodym wieku przez osoby ze słabą kontrolą metaboliczną (przemianą), ale bez przeciwciał, obecna u 9-20% badanych.

Grupa 3: „ciężka” cukrzyca insulinooporna, charakteryzująca się bardzo słabym wchłanianiem insuliny i zdecydowanie wyższym niż w innych grupach ryzykiem powikłań w nerkach (nefropatia), obecna u 11-17% badanych.

Grupa 4: „łagodna” cukrzyca powiązana z otyłością, obecna u 18-23% badanych.

Grupa 5: „łagodna” cukrzyca powiązana z wiekiem, częsta u osób starszych, obecna u 39-47% badanych – czyli największej liczby osób.

Genetycznie każda grupa była inna, sugerując, że podział cukrzyków na tylko dwa typy jest zbyt wąski, jako że każdy z 5 typów może być wywoływany przez inny gen i powinien być poddany innej profilaktyce i innym metodom leczenia, towarzyszą im także inne powikłania. Możliwe, że takie pogrupowanie przypadków pomoże szybciej znaleźć lekarstwo, które mogłoby zadziałać dla konkretnych grup. Niewykluczone też, że skuteczność wielu testowanych dziś terapii wydaje się być za niska, by je wprowadzić właśnie dlatego, że zadziałałyby one tylko dla węższej grupy, a nie całej populacji cukrzyków. (nw)

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Cukrzyca – nowy podział”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *