Insulina w cukrzycy typu 2

 

– Pani doktor, ja nie chcę przyjmować insuliny, bo sąsiadka mi powiedziała, że jak już zacznę, będę musiała ją brać do końca życia – takie opinie często słyszę w gabinecie. U części pacjentów rzeczywiście podawanie insuliny musi być kontynuowane, u niektórych podajemy ją tylko przez pewien okres (np. podczas operacji lub ostrych stanów, takich jak zawał serca), a czasem udaje się zmienić leczenie nawet po wielu latach. Jak to zrobić?

W lutym 2013 r. miałam dyżur w szpitalu powiatowym, na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej w Grodzisku Mazowieckim. Podczas wieczornego obchodu zwróciła się do mnie o pomoc pani Teresa, leżąca na oddziale z powodu zawału serca. Wiedziała, że podstawową przyczyną jej złego stanu zdrowia jest wieloletnia, źle kontrolowana cukrzyca typu 2.

Cukrzycę typu 2 rozpoznano u pani Teresy w 1997 r. Początkowo otrzymywała leki doustne – małą dawkę metforminy oraz pochodną sulfonylomocznika. W 2002 r. z powodu złego wyrównania choroby leki doustne zastąpiono insulinoterapią. Pani Teresa podawała sobie mieszankę insulinową dwa razy dziennie: przed śniadaniem i przed kolacją.

Gdy spotkałam pacjentkę, otrzymywała ona duże dawki insuliny – 70 jednostek dziennie, była otyła – ważyła 92 kg, a odsetek hemoglobiny glikowanej równy 8,9% świadczył o długotrwałym, złym wyrównaniu cukrzycy. Po dłuższej rozmowie przyznała się, że nie stosuje się do zaleceń zdrowego odżywiania się, w ciągu dnia nie wykonuje praktycznie żadnego wysiłku fizycznego i uwielbia piec serniki. Bardzo mnie ucieszyło, że pacjentka potrafiła zweryfikować swoje postępowanie i miała dużą motywację do zmiany stylu życia.

Pobrałam pani Teresie krew na oznaczenie stężenia peptydu C na czczo. Wynik – 2,5 ng/dl świadczył o zachowanym wydzielaniu własnej insuliny przez trzustkę. Ustaliłyśmy z pacjentką dalsze postępowanie:

– regularne konsultacje z dietetyczką, zajmującą się leczeniem osób z cukrzycą

– regularny wysiłek fizyczny: codzienne spacery szybkim marszem, trwające początkowo 20 min, docelowo 60 min

– codzienna kontrola masy ciała oraz częste pomiary glikemii

Zmieniłam stosowaną przez pacjentkę insulinę na analog szybkodziałający, podawany do głównych posiłków. Włączyłam metforminę w dawkach stopniowo zwiększanych do dawki maksymalnej. Spotykałyśmy się z panią Teresą regularnie co dwa tygodnie. Weryfikowałyśmy spisane przez pacjentkę jedzenie i porównywałyśmy skład posiłków z wynikami glikemii. Cukry wahały się od 80 do 150 mg%, wiec zmniejszałyśmy stopniowo dawki insuliny. Za każdym razem mogłam chwalić moją podopieczną za ścisłe przestrzeganie zaleceń – codzienne spacery i zalecany sposób żywienia. Na początku kwietnia 2013 r. pani Teresa ważyła 85 kg. Zaleciłam, aby nie przyjmowała już insuliny (do tego czasu udało nam się zredukować dawki analogu do 10 j. na dzień). Na kontrolnej wizycie w czerwcu 2013 r. pacjentka pochwaliła się wynikiem HbA1c równym 6,4%, 82 kg masy ciała, poprawą kontroli ciśnienia tętniczego, co pozwoliło na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. Tak dobre wyniki pacjentka miała nie przyjmując już insuliny, a wyłącznie doustny lek kontrolujący glikemię.

Z definicji cukrzyca typ 2 jest chorobą, którą leczymy lekami doustnymi. Konieczność włączenia insuliny jest niestety często wynikiem niestosowania się pacjenta do zaleceń leczącego go zespołu. U wielu pacjentów udaje się odstawić przyjmowaną nawet przez wiele lat insulinę, jeżeli zmienią oni styl życia:

– zredukują nadmierną masę ciała

– utrzymają regularny, codzienny wysiłek fizyczny

– będą zdrowo się odżywiać; jeść regularnie posiłki o niskim indeksie glikemicznym i odpowiednim składzie kalorycznym, w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się  surowe warzywa

– będą przyjmować odpowiednią dawkę metforminy, jeśli nie mają przeciwwskazań do takiego leczenia.

Na zmiany nigdy nie jest za późno.

Powodzenia!

dr Agnieszka Nowak-Musiej, diabetolog

Czytaj również:

Nie mogę schudnąć!

Główne problemy dorosłych diabetyków

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Insulina w cukrzycy typu 2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *