Jak zatrzymać atak autoimmunologiczny i cukrzycę typu 1?


Australijscy naukowcy pracują nad zatrzymaniem rozwoju cukrzycy typu 1 poprzez wychwycenie informacji o tym, że w organizmie rozpoczął się atak autoimmunologiczny
Konwencjonalne metody leczenia cukrzycy typu 1 polegają na podawaniu insuliny z zewnątrz lub, rzadziej, transplantacji wysp trzustkowych od zdrowego dawcy. Coraz więcej badań dotyczy genoterapii, które mogłyby sprawić, że organizm sam zacznie odbudowywyać zniszczone przez atak autoimunologiczny komórki beta trzustki. Problem w tym, że wszystkie te terapie to leczenie problemu, a nie jego przyczyny. Cukrzyca typu 1 zaczyna rozwijać się na skutek ataku układu autoimmunologicznego na komórki beta trzustki. Przyczyny tego ataku nie są jeszcze znane, ale samo rozpoznanie procesu autoagresji i zatrzymanie go powinno pozwolić zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1.
Australijscy naukowcy dostali właśnie 1,2 miliona dolarów od fundacji charytatywnej The Leona M. and Harry B. Helmsley
Charitable Trust, by zbadać nowe, przełomowe podejście, polegające na zatrzymaniu ataku autoimmunologicznego jeszcze zanim zdąży on zniszczyć wystarczająco dużo komórek beta, by spowodować cukrzycę. Chcą użyć liposomu, czyli pokrytej tłuszczem komórki zawierającej pewne białka z trzustki, jako „czerwonej flagi”, po której odebraniu układ autoimmunologiczny zatrzymywałby atak na komórki beta trzustki. Dodatkowo, użycie leku uspokajającego układ odpornościowy ma zmniejszać siłę ataku.
Badanie na myszach powiodło się, a w szpitalu Lady Cilento Children’s Hospital właśnie rozpoczęła się rekrutacja do badań na ludziach, które rozpocząć się mają za około dwa lata – to czas potrzebny na dopracowanie liposomu, który ma zminimalizować agresję układu autoimmunologicznego i dodatkowo zmniejszyć siłę ataku za pomocą leku uspokajającego.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Jak zatrzymać atak autoimmunologiczny i cukrzycę typu 1?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *