Jak skutecznie leczyć rany?


Problem stopy cukrzycowej to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy, które dotyka 10% wszystkich diabetyków. Częściej są to pacjenci z cukrzycą typu 2. Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń. Co warto wiedzieć o leczeniu ran? Jak je prawidłowo pielęgnować? Jaki powinien być idealny opatrunek?

Poprzez stulecia do leczenia ran wykorzystywano wiele różnych materiałów począwszy od gorącej oliwy i wosku w starożytności, błon zwierzęcych i kału w średniowieczu, pakuł i płótna bawełnianego w XIX w. aż do lnu, gazy, wiskozy i parafiny w latach 20-tych XX wieku.


REKLAMA

Ale już Hipokrates obserwował, że rana leczy się szybciej, gdy jest utrzymana w środowisku wilgotnym pokrytym przez liście. Te spostrzeżenia zostały zapomniane przez wieki, ale powróciły w latach 60. ubiegłego stulecia, kiedy to w 1962 r. brytyjski naukowiec George Winter opublikował swoje obserwacje dotyczące szybszego gojenia rany u świnki morskiej pokrytej błoną poliuretanową w porównaniu z gojeniem rany pozostawionej na otwartym powietrzu. Spostrzeżenia Wintera i kolejne badania doprowadziły do stworzenia koncepcji wilgotnego leczenia ran. sformułowanych w 1979 r. przez Turnera. Wskazał on cechy, jakie powinien spełniać idealny opatrunek. Są to:

– utrzymanie wysokiej wilgotności pomiędzy opatrunkiem a raną,
– nie uszkadzanie tkanek podczas jego wymiany
– usuwanie nadmiaru wysięku i toksycznych cząstek,
– nie przyleganie opatrunku do rany,
– opatrunek musi być nieprzepuszczalny dla bakterii,
– powinien pozwalać na prawidłową wymianę gazową,
– utrzymywać odpowiednią temperaturę,
– być nietoksyczny i niealergizujacy,

Te odkrycia pozwoliły na rozwój i produkcję różnego rodzaju syntetycznych i naturalnych materiałów opatrunkowych.

Karnosil
Karnosil jest hydro-żelem na bazie karbomeru, tworzącego siatkę polimerową, dzięki czemu utrzymuje wilgotne środowisko rany. Posiada unikalny skład oparty na Karnozynie, koloidalnym srebrze i innych substancjach aktywnych o bardzo silnych właściwościach gojących, łagodzących i regenerujących. pH Karnosilu wynosi od 5,5 do 6,0. Lekko kwaśny odczyn hamuje wzrost wielu patogennnych bakterii i w ten sposób likwiduje ryzyko infekcji. Ułatwia również aktywność własnych enzymów litycznych rozpuszczających uszkodzone tkanki. Karnosil zawiera m.in. L-Karnozynę, allanntoinę, D-Panthnol i cytrynian srebra. Czemu one służą?

L-Karnozyna m.in. przyspiesza gojenie ran i odmładza starzejące się komórki (na końcu cyklu życiowego), zwiększa także kurczliwość mięśni. Allantoina jest pochodną mocznika. Natomiast D-Panthnol, czyli prowitamina B5 jest naturalnym składnikiem występującym w skórze i włosach, niezbędnym do ich prawidłowego formowania się. Przy niedoborach wit. B5 pojawia się szorstkość i łuszczenie skóry, a włosy szybciej siwieją, stają się porowate i matowe, D-Panthnol jest bardzo efektywny w nawilżaniu skóry i włosów. Cytrynian srebra (srebro koloidalne) posiada właściwości bakeriobójcze, grzybobójcze, i wirusobójcze. Karnosil dzięki swojemu unikalnemu składowi działa skutecznie na otarcia, rany, skaleczenia, oparzenia (także słoneczne) i odleżyny.

artykuł sponsorowany

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Jak skutecznie leczyć rany?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *