Kobieta i cukrzyca: Cukrzyca ma płeć


Tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyły się pod hasłem „Kobieta i cukrzyca”. Czy cukrzyca kobiet jest faktycznie inna niż cukrzyca mężczyzn?

Na cukrzycę choruje już co 8. obywatel naszego kraju. Statystycznie więcej kobiet niż mężczyzn (56% i 44%). I to nie tylko dlatego, że choroba ta występuje głównie u osób po 60. roku życia, a Polki żyją średnio 9 lat dłużej (83 lata) niż Polacy (74 lata). Panie po menopauzie są bardziej niż panowie podatne na cukrzycę typu 2. Jest to związane z obniżeniem się poziomu estrogenu – hormonu, który chroni kobiety przed wieloma chorobami oraz pomenopauzalnym przybieraniem na wadze. Nadmiar kilogramów wpływa na cukrzycę w 20% u kobiet i w 14% u mężczyzn. Panie mają dwa razy więcej komórek tłuszczowych (40 mld : 20 mld), a te jak wiadomo są oporne na działanie insuliny – tłumaczą diabetolodzy.

Jak cukrzyca wpływa na kobiety i mężczyzn?
Panie mają gorzej. U nich choroba często rozwija się w ukryciu i destrukcyjnie wpływa na organizm przez dłuższy okres, bo daje mniej zauważalne objawy niż w przypadku panów. Kobiece objawy cukrzycy: nawracające zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy, jamy ustnej, infekcje dróg moczowych czy zespół policystycznych jajników niewielu lekarzy od razu wiąże z podwyższonym poziomem cukru w krwi. Podczas wizyt u lekarza czterdziestolatkom częściej zleca się badanie glikemii niż ich rówieśniczkom.
– Z badań wynika też, że kobiety gorzej radzą sobie z chorobą, jej akceptacją i kontrolowaniem – mówi Żaneta Wojtyra, psycholog. – Częściej nie stosują się do zaleceń lekarskich, takich jak regularne sprawdzanie poziomu glikemii czy przestrzeganie diety. Częściej też cukrzyca wywołuje u pań obniżenie nastroju, poczucie krzywdy, stany lękowe i depresję. Mężczyźni mają bardziej pozytywne podejście do choroby i jej leczenia. W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że kobietom trudniej kontrolować chorobę. Zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym, porodem i menopauzą utrudniają utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Jak hormony wpływają na poziomy glikemii?
Zapotrzebowanie na insulinę zmienia się zależnie od fazy cyklu. Przed menstruacją wzrasta i zmniejsza się z początkiem krwawienia. Wpływ na glikemię ma również ciąża. W cukrzycy już istniejącej w drugim i trzecim trymestrze ciąży przyszła mama potrzebuje dawek wyższych o 50–70%. Hiperglikemia i glikozuria mogą wywoływać nawracające bakteryjne lub grzybicze zapalenia pochwy, powodujące zmiany zapalne, obrzęk, swędzenie i pieczenie, przez co pogarsza się jakość życia seksualnego. Tym samym spada poziom hormonów dobrego nastroju, wydzielanych podczas orgazmu.
Niewyrównana cukrzyca bardziej daje się we znaki kobietom również w przypadku chorób serca, układu krwionośnego, nowotworów i dolegliwości skórnych.
Cukrzyca likwiduje u kobiet przywilej naturalnej ochrony hormonalnej przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Hiperglikemia przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Diabetyczki z typem 2 są o 50% bardziej na nie narażone niż mężczyźni bez cukrzycy. Choroby serca to najczęstsza przyczyna śmierci wśród kobiet chorych na cukrzycę.
– Szacuje się, że w przypadku kobiet cukrzyca zwiększa od trzech do pięciu razy ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Sporym problemem jest nieco inny obraz kliniczny przebiegu choroby niedokrwiennej u kobiet. Odmienne niż u mężczyzn objawy powodują niedoszacowanie ryzyka oraz później wdrożone zalecenia profilaktyczne i samo leczenie.

U mężczyzn cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca od 2 do 3 razy.
Kolejne złe wiadomości dla diabetyków, którzy lekceważą profilaktykę powikłań cukrzycy. Badania dowodzą, że rozchwiana cukrzyca dwukrotnie zwiększa ryzyko nowotworów wątroby, trzustki i jelita cienkiego i grubego oraz pęcherza.
Zauważono, że u osób po 50. roku życia z hiperglikemią ryzyko wystąpienia raka trzustki jest ośmiokrotnie wyższe niż u ich równolatków bez tego problemu. Cukrzyca nieco obniża ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. Ale diabetyczki dwa razy częściej chorują na raka piersi i trzonu macicy w porównaniu z rówieśniczkami bez cukrzycy.
„Słodkie” kobiety też są w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o choroby skóry. Nadmierna suchość, złuszczanie, skłonność do wyprysków, zmniejszone wydzielanie potu oraz związany z tym świąd skóry dotyka 60% mężczyzn z cukrzycą i aż 85% kobiet. Panie mają delikatniejszą skórę, przez co są bardziej narażone na zakażenia grzybicze, drożdżakowe, pojawiające się w okolicy pachwin, pod piersiami, między palcami rąk czy stóp oraz w fałdach skórnych.
Na szczęście można temu zaradzić dzięki utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy w krwi, zdrowemu odżywianiu się i aktywności fizycznej.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Kobieta i cukrzyca: Cukrzyca ma płeć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *