Czy płacić dziecku za pomiary cukru?


Nagrody pieniężne poprawiają samokontrolę u młodzieży, ale tylko krótkoterminowo
Amerykańscy naukowcy wykazali, że choć krótkoterminowo da się zachęcić młodzież do lepszej samokontroli poprzez drobne nagrody pieniężne, eksperyment ten nie ma większego wpływu na ich wyniki po zaprzestaniu nagradzania.
90 nastolatków w wieku 14‒20 lat, ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 1, dostało na początku miesiąca 60 dolarów na swoje wirtualne konto. By zatrzymać przypadające na dany dzień 2 dolary, należało co najmniej 4 razy zmierzyć sobie cukier i co najmniej raz glikemia miała mieścić się w zakresie 70‒180 mg/dl. Badanie trwało 3 miesiące. Jeśli nie spełniło się wymagań, 2 dolary dziennie były zabierane z konta. Można było więc zarobić od 0 do 180 dolarów. Wyniki były przesyłane zarówno do badaczy, jak i badanych przez bezprzewodowy glukometr. W drugim kwartale badania, nie dawano już nagród za dobrą samokontrolę.
Przez pierwsze trzy miesiące, gdy badani otrzymywali nagrody, osoby nagradzane prawie trzy razy częściej spełniały wymagania postawione przez badaczy, w porównaniu do grupy kontrolnej (bez nagród) – wskaźnik sukcesu w pierwszej grupie wynosił 50%, w drugiej (nienagradzanej) 19%. Gdy przestano nagradzać uczestników wskaźnik sukcesu w pierwszej grupie drastycznie spadł z 50% do 15% – w grupie bez nagród wynosił on 9%. Po kolejnych trzech miesiącach, choć grupa badawcza wciąż częściej mierzyła sobie cukier, wyniki glikemii w obu grupach praktycznie się wyrównały.
W przeszłości podobne eksperymenty prowadzone były na dorosłych i kończyły się sukcesem, jednak jak widać wśród młodzieży nagrody pieniężne motywują tylko krótkoterminowo. Sami badani byli zdania, że wymagania powinny koncentrować się bardziej na glikemii niż na liczbie pomiarów. Choć są to cele nierozerwalnie połączone, w przyszłości naukowcy zastanawiać się pewnie będą nie nad tym jak zachęcić nastolatków do mierzenia cukru – zwłaszcza, że coraz częściej robią to za nas systemy ciągłego monitorowania glikemii – tylko jak zmotywować ich do osiągania dobrych poziomów cukru. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Czy płacić dziecku za pomiary cukru?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *