Nefropatia – objawy


Nefropatia cukrzycowa nie pojawia się nagle. Rozwija się powoli, przez długie lata i doprowadza do całkowitej dysfunkcji nerek. Co zrobić, aby wyprzedzić chorobę?
Nefropatia cukrzycowa, czyli cukrzycowa choroba nerek, jak wszystkie powikłania cukrzycowe rozwija się na skutek utrzymujących się hiperglikemii. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, sprzyja jej palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości białka (dlatego też diabetycy nie powinni stosować diet opartych właśnie na białku takich jak np. dieta Atkinsa).

Wczesne objawy, czyli co powinno zaniepokoić?
Podwyższone wartości parametrów nerkowych (kreatyniny i mocznika) mogą wskazywać na rozwijającą się nefropatię. Należy jednak pamiętać, że pierwszym objawem sugerującym uszkodzenie nerek przez cukrzycę jest pojawienie się białka w moczu. Na wczesnym etapie choroby białko występuje w bardzo niewielkich ilościach, dlatego nie jest wykrywane w rutynowym badaniu ogólnym moczu. Ważne jest wówczas wykonanie bardziej specjalistycznego badania w celu oznaczenia albumin. Są to małe cząsteczki białka występujące w surowicy krwi, które jako pierwsze pojawiają się w moczu, jeśli dochodzi do upośledzenia funkcji nerek. Albuminy w moczu mogą wystąpić nawet do 10–15 lat przed innymi objawami.

Uwagę powinny także zwrócić objawy takie jak:
● obrzęki nóg
● brak apetytu
● nudności
● ogólne osłabienie organizmu

Może one wskazywać na toksemię mocznicową, spowodowaną nagromadzeniem się toksycznych produktów przemiany materii, w tym mocznika, we krwi. A to z kolei wskazuje na znaczne pogorszenie się pracy nerek. Zlekceważona i nieleczona nefropatia może doprowadzić do krańcowej (schyłkowej) niewydolności nerek, która wymaga dializoterapii.

Na czym polega dializa?
U zdrowej osoby po zjedzeniu posiłku krew rozprowadza niezbędne składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Komórki z kolei oddają do krwi niepotrzebne produkty przemiany materii, a z krwi wydalane są dzięki pracy nerek. Jeśli nerki przestają pracować, we krwi gromadzą się toksyczne produkty przemiany materii, głównie mocznik. Podczas dializy są one z niej usuwane. Chory, z powodu szczątkowego wydzielania moczu (diurezy) lub jego całkowitego braku ulega odwodnieniu.

Dieta przy dializoterapii
Ważnym elementem leczenia jest rygorystyczna dieta. Składa się ona głównie z mięsa, należy znacznie ograniczyć produkty zawierające m.in.: potas (warzywa i owoce), fosfor (nabiał i ryby), sól kuchenną. Najtrudniejszą kwestią dla przeważającej większości pacjentów pozostaje ograniczenie przyjmowania płynów. W wypadku bezmoczu jest to około 500 ml na dobę, wliczając w to wszystko, czyli herbatę, kawę i zupę. Dlatego aby oszukać własny organizm, każda dializowana osoba stosuje różnego rodzaju triki: wolne, bezpospieszne picie, picie małymi łykami czy używanie małych kubków. Wszystko to daje wrażenie szybszego zaspokojenia pragnienia, podczas gdy w rzeczywistości wypije się niewiele.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Nefropatia – objawy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *