Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?


Oficjalne hasło Światowego Dnia Cukrzycy 2017 to „Women and diabetes – our right to a healthy future”, w Polsce zyskało szerszy wymiar. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nadało polskim obchodom tytuł: „Kobieta i Mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”
Konferencja z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z cukrzyca odbyła się 9 listopada w Warszawie. Oprócz autorytetów z dziedziny diabetologii gośćmi specjalnymi byli piosenkarz Rudi Schuberth, u którego rok temu zdiagnozowano cukrzycę typu 2 i Anna Tomaśko – producentka telewizyjna i reporterka chora na cukrzycę typu 1. ( Ich cukrzycowe historie przedstawiamy wkrótce).
W Polsce więcej mamy kobiet z cukrzycą (56%) niż mężczyzn (44%). Nie znaczy to wcale, że kobiety chorują częściej, po prostu dłużej żyją, a najwięcej zachorowań przypada na osoby powyżej 60. roku życia. – Cukrzyca naprawdę miewa płeć. Wystarczy przytoczyć sytuację kobiety, która ma cukrzycę, a chciałaby urodzić zdrowe dziecko. Mężczyźni z cukrzycą mają z kolei swoje odrębne problemy, na przykład związane z zaburzeniami potencji – nie wstydźmy się o tym mówić – mówił prezes PTD prof. Maciej Małecki.
Podczas konferencji zaprezentowano sondę uliczną – jak się okazało Polacy mają sporą wiedzę na temat cukrzycy, wynika to niestety także z tego, że choroba dotyka coraz więcej osób – Gdy na wykładzie pytam, kto zetknął się z cukrzycą, 90% podnosi rękę – mówił Krzysztof Strojek, konsultant krajowego w dziedzinie diabetologii.
Podczas konferencji rozmawiano również o hipoglikemii i o tym, że jest tak samo groźna dla krążenia jak hiperglikemia. Mówiono także o nowoczesnych lekach, które mają pojawić się w przyszłym roku. – Leki te nie tylko pomogą obniżyć cukier, ale także przedłużą życie – zapowiadał prof. Małecki.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *