Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci i nastolatków


Po przebadaniu ponad 119 tys. osób w wieku od 5 do 20 lat, które w dzieciństwie i wczesnej młodości brały antydepresanty, amerykańscy naukowcy stwierdzili, że u osób tych występuje dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Nie wiadomo, czy antydepresanty są tu bezpośrednią przyczyną. Możliwe, że to same choroby – zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe czy ADHD – a nie leki stosowane w ich leczeniu, zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Trzecim alternatywnym wyjaśnieniem byłoby istnienie trzecich czynników, wywołujących zarówno powyższe zaburzenia, jak i zwiększających ryzyko cukrzycy.
Badacze skupili się na dwóch typach antydepresantów, które są obecnie najczęściej przepisywane – selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny i inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. W obu przypadkach, im większa była dawka i im dłuższy czas stosowania leku, tym większe było ryzyko rozwoju cukrzycy. Choć istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy między lekami, cukrzycą i czynnikami trzecimi, nadal pozostaje on tajemnicą. Wiadomo już, że osoby, które korzystają lub korzystały z antydepresantów powinny częściej przechodzić badania kontrolne w celu wykluczenia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci i nastolatków”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *