Jak leczyć stopę cukrzycową?


O pielęgnacji stóp i współczesnych metodach leczenia ran w zespole stopy cukrzycowej rozmawiamy z Katarzyną Exner, podologiem i właścicielką Gabinetu Leczenia Stóp w Warszawie
Jaki odsetek Pani pacjentów stanowią diabetycy?
Katarzyna Exner: Diabetycy regularnie uczęszczający do Gabinetu Leczenia Stóp stanowią ok 30% ogólnej liczby pacjentów. Dużym problemem jest brak właściwej edukacji pacjenta już na samym początku jego choroby. Niestety często bywa tak, że dopiero po pojawieniu się pierwszych zmian pacjent zaczyna szukać fachowej pomocy oraz wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji stóp. Warto też przekazywać wiedzę na temat profilaktyki i leczenia nie tylko pacjentowi, lecz i bliskiej mu osobie.

Z jakimi problemami przychodzą do Pani pacjenci?
K.E.: Głównym zauważalnym przez diabetyka problemem, z jakim zgłasza się do specjalisty są: otarcia, trudno gojące się rany, owrzodzenia, infekcje, choroba naczyniowa nóg, artropatia Charcota, pękające pięty, sucha skóra stóp, kłopoty z wrastającymi paznokciami, koślawy paluch, palce młoteczkowate, uniesienie główek kości śródstopia, hiperkeratozy, nagniotki, modzele, niewłaściwa pielęgnacja stóp spowodowana ubogą edukacją pacjenta.

Kiedy ranę nazywamy przewlekłą?
K.E.: Trudno ustalić jednoznacznie jakie jest czasowe kryterium „rany przewlekłej”. Większość autorów publikacji podaje czas od 6 do 8 tygodni. Do jej zamknięcia i wytworzenia blizny.

Kiedy diabetyk powinien zgłosić się do specjalisty? Co powinno go zaniepokoić?
K.E.: Do specjalisty należy zgłosić się po rozpoznaniu cukrzycy w celu przeprowadzenia profilaktycznej edukacji na temat zespołu stopy cukrzycowej oraz wtedy gdy podczas codziennych oględzin swoich stóp postępując zgodnie z podstawowymi zasadami takimi jak: po zdjęciu obuwia i skarpetek należy sprawdzić stan stóp, w razie potrzeby przy pomocy lusterka na długim trzonku. Należy zwrócić uwagę na ewentualne otarcia, zaczerwienienia, obrzęki, ranki, zrogowacenia.

Jakich kosmetyków do stóp powinien używać diabetyk na co dzień?
K.E.: Sugeruję używanie kremów nawilżających z jonami srebra, zmiękczających kremów z mocznikiem, szczególnie w przypadku skłonności do rogowacenia naskórka, jednak stężenie mocznika nie może być wysokie (max 10‒15%), by uniknąć podrażnień przy dłuższym stosowaniu. Dopuszczalne są również maści przygotowywane w aptece np. maść cholesterolowa z witaminą A.

Jak diabetyk powinien dobierać obuwie?
K.E.: Nieodpowiednio dobrane buty, wkładki i skarpetki często są przyczyną powstawania zniekształceń lub owrzodzeń stóp. Chorzy na cukrzycę powinni nosić obuwie skórzane lub z przewiewnych tworzyw z szerokimi noskami oraz grubej i miękkiej podeszwie, bez obcasów z jak najmniejszą liczbą szwów, które przy dłuższym noszeniu mogłyby spowodować otarcia szczególnie w obrębie przodostopia. Dobrze dobrane obuwie pod względem rozmiaru to takie, które będzie kupowane pod wieczór i przymierzane razem z zalecanymi wkładkami terapeutycznymi. Należy unikać fasonów mocno odkrytych lub sandałków na cienkie paseczki lub z cienkim paseczkiem między palcami. Wygodniejsze będą buty zapinane na rzepy zwłaszcza u osób z ograniczeniami sprawności.

Jakie są współczesne metody leczenia trudno gojących się ran i jak wygląda takie leczenie?
K.E.: Leczenie zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) musi uwzględniać postępowanie miejscowe równolegle z ogólnoustrojowym. Leczenie miejscowe ran obejmuje stosowanie metody antyseptycznej (stosowanie opatrunków aktywnych), lawaseptycznej (higieniczne mycie rany wodnym roztworem zwierającym antyseptyk oraz detergent) oraz zabiegi wspomagające gojenie ran i owrzodzeń poprzez różne sposoby odciążania ich. Profilaktyka powstawania ran, w tym edukacja pacjenta i jego rodziny, to także element zwiększenia powodzenia leczenia miejscowego.

Katarzyna Exner
podolog i właścicielka Gabinetu
Leczenia Stóp w Warszawie
www.leczeniestop.waw.pl
Prowadzi też konsultacje online. Swoją wiedzę
w dziedzinie podologii pogłębia na licznych kursach, szkolenia i kongresach międzynarodowych.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Jak leczyć stopę cukrzycową?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *