Dla pielęgniarek i położnych


O nowych technologiach, ale też o tym jak „bezboleśnie” przeprowadzić młodego diabetyka spod opieki pediatrycznej pod opiekę nad dorosłymi dyskutowano podczas V Konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która 29 września odbyła się w Warszawie
– To co jest najtrudniejsze w prowadzeniu cukrzycy i co bardzo obciąża szczególnie młodych ludzi z cukrzycą to nieustanna koncentracja i odpowiedzialność – mówiła psycholog Joanna Pietrusińska-
-Nunzati w kontekście właśnie młodych diabetyków. Zmiana ośrodka, który się cukrzykiem opiekuje przypada często na okres buntu. Dlatego bardzo ważne jest, aby do tej zmiany przygotowywać młodego człowieka stopniowo – warto zacząć o tym rozmawiać z pacjentem co najmniej rok wcześniej.
Podczas konferencji zwrócono również uwagę na problem ciąż cukrzycowych – diagnozuje się je coraz częściej, a przyczyną jest otyłość, styl życia i późniejszy czas prokreacji – mówiła dr n. med. Monika Żurawska-Kliś, która kilkakrotnie podkreślała, jak ważną rolę w opiece nad diabetykami odgrywają pielęgniarki i położne.
Oprócz wykładów uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach, które dotyczyły pracy z seniorem, komunikacji z trudnym pacjentem i pracy z osobami z zespołem stopy cukrzycowej.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Dla pielęgniarek i położnych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *