Krótki sen sprzyja cukrzycy


Profesor Matthew Walker z Uniwersytetu Kalifornijskiego przestrzega, że wciąż zmniejszająca się przeciętna długość snu ma wpływ na wzrastającą liczbę zachorowań na cukrzycę typu 2, choroby serca, Alzheimera i kilka rodzajów nowotworu

Problemem jest nie tylko dzisiejsza kultura pracy i ciągłej pogoni za pieniądzem kosztem zdrowia, lecz także digitalizacja każdego aspektu naszego życia. To dziś normalne, że leżąc w łóżku jeszcze przed zaśnięciem sprawdzamy kilka portali społecznościowych, maila i konto w banku. Kwadrans szybko zmienia się w godzinę, którą pierwotnie planowaliśmy spędzić już z zamkniętymi oczami.

Wystarczy jedna noc, podczas której śpimy mniej niż 4-5 godzin, by liczba komórek-zabójców (ang. natural killers), odpowiedzialnych za zabijanie komórek rakowych w naszym organizmie, spadła o 70%. Brak snu może więc prowadzić do raka jelit, prostaty i piersi, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje pracę na nocne zmiany jako czynnik potencjalnie rakotwórczy. Oprócz tego, trwające dwa lata badania wykazały, że u osób śpiących mniej niż pięć godzin dziennie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest o 70% większe niż u osób śpiących po 7 lub więcej godzin na dobę.

Profesor Walker szacuje, że brak snu kosztował w zeszłym roku brytyjską gospodarkę 30 miliardów funtów, obliczono to na podstawie tzw. „straconego przychodu”, czyli sumy, którą firmy zarobiłyby, gdyby pracownicy byli wyspani i mogli dać z siebie wszystko. Możliwe więc, że gdybyśmy dosypiali, firmy mogłyby płacić nam więcej ze swoich wyższych dochodów. Marnujemy więc potencjalnie nie tylko nasze zdrowie, ale też pieniądze. W obliczu takich informacji pozostaje tylko dobrze się wysypiać. (nw)

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Krótki sen sprzyja cukrzycy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *