Otyłość żony zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 u męża


Naukowcy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus badali 3650 mężczyzn i 3478 kobiet co 2,5 roku przez 17 lat, by w końcu stwierdzić, że otyłość i złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej żony zwiększa o 21% ryzyko cukrzycy typu 2 u męża, jednak otyłość męża nie ma wpływu na ryzyko cukrzycy u żony
Z badań wynika, że, w porównaniu do kobiet, mężczyźni w związku z otyłą kobietą są bardziej skłonni do przejęcia złych nawyków małżonki. Jak widać, kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do pilnowania zdrowego stylu życia. Być może kobietom bardziej zależy na zdrowiu i z tego powodu chcą zachować dobrą sylwetkę nawet jeśli mąż jest już otyły. Alternatywnym wytłumaczeniem byłoby, że to wciąż kobiety częściej zajmują się zakupami i przygotowaniem posiłków w domu, więc to one decydują czy chcą, by rodzina odżywiała się zdrowo czy nie. W takim wypadku, gotując niezdrowo, kobieta zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 zarówno u siebie, jak i u męża. Jeśli natomiast gotuje zdrowo, zmniejsza to ryzyko, pod warunkiem oczywiście, że mąż je tylko to, co ugotowała, a nie na przykład po kryjomu korzysta z fast foodów czy podjada słodycze w pracy.
Badania sugerują, że wykrywalność cukrzycy typu 2 można poprawić poprzez wykonywanie testów u małżonków osób otyłych – zwłaszcza, gdy otyła jest żona.
Źródło: www.diabetes.co.uk

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Otyłość żony zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 u męża”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *