Wszy? Gnidy? Nie panikuj!


Czym jest wszawica? Jakie są jej objawy? Jak dochodzi do zarażenia? Dlaczego tak ważna jest szybka reakcja? Najważniejsze fakty i mity o wszach
Poznaj „wroga”. Wszawica to choroba inwazyjna wywoływana przez pasożyty zewnętrzne – wszy. Wszyscy wiemy o jej istnieniu, powszechnie mówi się, iż nie jest związana z problemem ubóstwa, ale nadal pozostaje tematem tabu.
Wesz głowowa jest zarówno w Polsce, jak i w Europie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszy. Rzadziej spotykana w naszych obszarach geograficznych jest wesz łonowa lub odzieżowa, która również może przenosić się na ludzi. Wesz głowowa (Pediculus capitis) występuje najczęściej u dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Dorosły pasożyt osiąga wielkość około 3 mm długości, ma kształt ziarna sezamu, a jego ubarwienie jest zależne od koloru włosów żywiciela. Wszy bytują na owłosionej skórze głowy i odżywiają się krwią. Żyją ponad miesiąc i w tym czasie samice zdolne są do złożenia u nasady włosów 200–300 jaj, czyli gnid. Gnidy, koloru biało-brązowego mają wielkość ziarenka piasku. Niekiedy bywają mylone z łupieżem. Ten jednak łatwo można odróżnić, bo ma biały kolor i nieregularny kształt. Łupież ponadto daje się łatwo usunąć przez potarcie włosów dłonią – gnida już nie. Jajeczka dzięki substancji klejącej przyczepiają się do skóry głowy. Dlatego jeśli zauważmy gnidy na włosach znajdujących się ponad centymetr od skóry głowy, świadczy to o „starym zakażeniu”. Po upływie około 7‒8 dni z jaj wykluwają się larwy – nimfy, które kolejno w ciągu 17‒18 dni osiągają zdolność do rozmnażania się. W 18‒20 dniu składane są już pierwsze jajeczka.

Jakie są objawy wszawicy?
Pierwszym objawem wszawicy jest silny świąd skóry głowy. Jest na tyle uciążliwy, że dziecko drapiąc się powoduje powstanie mikrourazów, strupków na głowie, w skrajnych przypadkach może również dojść do wyrywania sobie włosów. Skąd tak dokuczliwe swędzenie? Wesz odżywia się ludzką krwią. By się do niej dostać, wkłuwa się w skórę głowy narządem gębowym – ssawką. Ssąc krew wydziela jednocześnie substancje ułatwiające jej swobodny przepływ, które to powodują nieprzyjemne uczucie swędzenia, dochodzi bowiem do powstania odczynu zapalnego. Ponadto u nasady włosów znajdujemy gnidy – jaja wszy. Po przeczesaniu zaś wilgotnych włosów gęstych grzebieniem na jego powierzchni dostrzeżemy dorosłe pasożyty.

Wszawica! I co dalej?
Gdy pasożyty zostaną wykryte, należy jak najszybciej podjąć leczenie, które przeprowadzone u wszystkich dzieci jednocześnie ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się pasożytów. Rodzice, którzy zauważą „nieproszonych gości” na głowie swoich dzieci, powinni niezwłocznie poinformować wychowawcę, dzięki temu skuteczniej ochronią przed wszawicą także dzieci ze szkoły. Wychowawca zaś ma obowiązek przekazania informacji pozostałej grupie. Tylko wspólne działanie umożliwi skuteczne ograniczenie problemu. Wskazana jest również kontrola włosów na głowie wszystkich członków rodziny, ponieważ prawidłowe postępowanie obejmuje również kurację pozostałych domowników. Ważne jest, by wszystkie osoby zostały poddane leczeniu w tym samym czasie.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty przeciwko wszawicy. Skuteczny produkt działa na wszystkie stadia rozwojowe wszy, eliminuje je bez użycia neurotoksycznych insektycydów, które mogą wywołać nietolerancję na wrażliwej skórze głowy. By skutecznie pozbyć się wszy konieczne jest przerwanie cyklu życiowego – eliminacja gnid. Zatem niezwykle istotne jest, by wybrać preparat, który eliminuje zarówno wszy i gnidy. Powinien również zwalczać pasożyty już po pierwszej aplikacji, dzięki czemu zahamowane jest ryzyko przeniesienia wszy na inną osobę.

Jak leczyć wszawicę?
Ważne jest, by szczególnie dokładnie wetrzeć preparat w skórę głowy u nasady włosów i za uszami, ponieważ tam znajduje się najwięcej wszy i gnid. Długie i gęste włosy warto podzielić na pasma, przed zastosowaniem preparatu, by prawidłowo go rozprowadzić. Po upływie zalecanego czasu kolejno wyczesuje się pasożyty z głowy za pomocą bardzo gęstego grzebienia. Niektóre z preparatów zawierają dodatkowo substancje ułatwiające rozczesywanie włosów, dzięki czemu cała kuracja nie jest męcząca dla dziecka.
Bardzo istotna jest także profilaktyka wszawicy, czyli kontrola włosów dziecka co najmniej raz na dwa tygodnie. Warto pamiętać, iż najbardziej narażone na wszawicę są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży), w szczególności dzieci w wieku 3‒15 lat. Należy zatem jak najczęściej dokładnie sprawdzać stan włosów dzieci, aby móc szybko podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.

  • Magdalena Kulesza, Mikrobiolog By dowiedzieć się więcej wejdź na stronę: www.wszyzglowy.pl

REKLAMA

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Wszy? Gnidy? Nie panikuj!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *