Wyrocznia prawdę o cukrze ci powie


Naukowcy z Columbia University wymyślili algorytm, który przewidzi poziom cukru po konkretnym posiłku, korzystając z wcześniejszych pomiarów i bazy danych wartości odżywczych. Wykorzystali to odkrycie do stworzenia aplikacji Glucoracle (ang. glucose – glukoza; oracle – wyrocznia), która pomoże cukrzykom typu 2 i osobom zdrowym podejmować lepsze decyzje żywieniowe
Algorytm opiera się na metodzie asymilacji danych. Oznacza to, że z każdym posiłkiem i pomiarem prognoza wyniku staje się coraz dokładniejsza, bo algorytm sam się „uczy”. By nie ryzykować niedokładności na początku, dopiero po tygodniu wpisywania w niego posiłków i wyników zaczyna podawać prognozowaną glikemię. Użytkownik może potem zdecydować, czy chce zjeść posiłek, po którym będzie miał konkretny poziom (aplikacja nie bierze pod uwagę ewentualnie podawanej insuliny).
Nie trzeba nawet znać dokładnych wartości odżywczych w posiłku. Wystarczy wysłać przedposiłkowy poziom cukru, zdjęcie talerza i wstępny szacunek, ile może on zawierać kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczu. Algorytm porówna go z posiłkami w bazie danych i zdjęciami talerzy z potrawą przesłanymi przez użytkownika do aplikacji w przeszłości.
Jak na razie aplikację przetestowało tylko 5 osób, w tym dwie zdrowe i trzy z cukrzycą typu 2. Naukowcy pracują wciąż nad doskonaleniem algorytmu i przygotowują się do większej próby klinicznej. Przewidują, że aplikacja powinna być dostępna dla wszystkich w przeciągu dwóch lat. (nw)
Źródło: www.sciencedaily.com

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Wyrocznia prawdę o cukrze ci powie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *