Wujek Google wie, czy masz skłonność do cukrzycy


Badacze z Universiy of Warwick wykazali, że skłonność do cukrzycy typu 2 można wykryć przeglądając… historię wyszukiwań w Google
W przeciwieństwie do chorób rozprzestrzeniających się szybko, takich jak np. epidemia grypy, cukrzyca typu 2 rozwija się na przestrzeni lat. Długi rozwój choroby daje potencjał jej wczesnego wykrycia i zmiany nawyków. Problem w tym, że większość rzadko lub w ogóle nie chodzi na kontrole lekarskie, podczas których można wykryć podwyższony poziom cukru.
W przeciwieństwie do wizyt kontrolnych, z internetu korzystamy codziennie. Naukowcy wykazali, że osoby wyszukujące frazy typu: „jak zrzucić wagę” albo „jak rzucić palenie” są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, ponieważ już mieli/mają styczność z czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania.
Wiadomo – zamiast sprawdzać historię przeglądania danej osoby, lepiej byłoby zmierzyć jej poziom cukru. Niemniej jednak, gdyby ośrodki medyczne monitorowały trendy w wyszukiwaniach na danym terenie, byłyby w stanie szybciej wykryć zwiększanie się grupy osób podatnych na rozwój cukrzycę typu 2. Dałoby im to możliwość szybszej reakcji przez np. zachęcanie ludzi do przychodzenia na kontrole czy rozpowszechnianie informacji o zmianie nawyków żywieniowych.(nw)
Źródło: www.diabetes.co.uk

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Wujek Google wie, czy masz skłonność do cukrzycy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *