FreeStyle Libre – co warto o nim wiedzieć? Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Znalazłeś w internecie informację na temat systemu FreeStyle Libre? A może dowiedziałeś się o nim w poradni diabetologicznej? Zastanawiasz się nad jego wypróbowaniem? Być może decyzję pomoże podjąć Ci lektura poniższego artykułu. Pytania zebraliśmy wśród czytelników magazynu Szugarfrik.

1. Chciałabym założyć sensor pięcioletniemu dziecku. Czy mogę to zrobić bez obaw? Czy aplikacja urządzenia jest bolesna?
FreeStyle Libre można założyć na ramieniu 5 latka, postępując zgodnie z instrukcją użytkownika (system zarejestrowany jest do stosowania u dzieci od 4. roku życia).
W badaniu BEAGLE, w którym wzięło udział 89 dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. w wieku 4–17 lat większość dziewczynek i chłopców potwierdziło, że założenie sensora nie było dla nich bolesne.
U dzieci często występuje strach przed nowym, dlatego dziecko może mieć opory przed założeniem pierwszych sensorów, nie ze względu na ból, jaki temu towarzyszy, ale ze strachu przed nieznanym.

2. Czy urządzenie będzie pamiętało poziomy moich cukrów z ostatniego miesiąca? Czy i w jakiś sposób mogę je zapisać, by przedstawić lekarzowi podczas wizyty kontrolnej?
Sensor automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru z ostatnich 8 godzin. Aby mieć pełny obraz glikemii z całej doby wystarczy zeskanować sensor czytnikiem raz na 8 godzin. Zastanawiasz się, jak kształtowała się Twoja glikemia podczas snu? Zeskanuj sensor przed snem i rano po przebudzeniu. Otrzymasz wykres ze wszystkich pomiarów wykonanych automatycznie przez sensor. Jak to możliwe? Sensor sam mierzy poziom cukru i przechowuje w pamięci wszystkie automatycznie wykonane pomiary. Czytnik pobiera te dane podczas skanowania. Pamięć czytnika przechowuje ostatnie 90 dni.

Przeglądając dostępne w czytniku raporty do razu uzyskuje się takie informacje jak:
• średnie stężenie glukozy,
• ilość czasu w zakresie docelowym,
• ilość zdarzeń hipoglikemii,
• wykres dobowy,
• tendencje dobowe.

Ten ostatni wykres tworzy się po minimum 5 dniach i powstaje z nałożonych na siebie wykresów dobowych. Ułatwia on rozmowę z diabetologiem oraz analizę w jakich godzinach i jakich okolicznościach pojawiają się największe wahania poziomu cukru, np. po posiłku lub w nocy. Czarna linia to mediana – czyli wartość środkowa wszystkich pomiarów. Szare pole pokazuje jakie były wahania glikemii – im wykres bardziej płaski i „wąski”, tym mniejsze wahania glikemii.
Bardziej szczegółowe dane uzyskać można analizując glikemie przy pomocy programu komputerowego. Jest on bezpłatny i można pobrać go ze strony freestylelibre.pl. Po zainstalowaniu wystarczy podłączyć czytnik do komputera za pomocą kabla USB dołączonego do zestawu z czytnikiem. Oprogramowanie pozwoli na utworzenie i zapisanie raportu, który można wydrukować i zabrać ze sobą na wizytę lub wysłać mailowo swojemu diabetologowi.

3. Czy FreeStyle Libre to urządzenie dla każdego chorego na cukrzycę? Czy osoba starsza, z drugim typem cukrzycy, również w ten sposób może kontrolować swoją chorobę?
FreeStyle Libre to system, z którego mogą korzystać zarówno osoby z cukrzycą typu 1., jak i cukrzycą typu 2. Zalety tego systemu docenią osoby leczone insuliną (leczenie insuliną wymaga intensywnej samokontroli, czyli wielokrotnych pomiarów poziomu cukru w ciągu dnia) oraz rodzice diabetyków. Ale system sprawdzi się także w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2., którzy przyjmują leki doustne, ponieważ będą mogli lepiej zaobserwować, jak zmienia się ich glikemia po posiłkach.
Prostota obsługi – bezbolesne zakładanie sensora, szybkie skanowanie, automatyczne gromadzenie danych – sprawiają, że jest to bardzo prosty i wygodny system, z którego mogą korzystać osoby starsze, nawet takie, które nie są przyzwyczajone do nowych technologii.

4. Czy dzięki korzystaniu z FreeStyle Libre przy cukrzycy typu 2. również można uzyskać lepsze wyrównanie cukrów?
FreeStyle Libre to system, który ułatwia zarządzanie cukrzycą niezależnie od typu. Dzięki temu, że pacjent ma stały podgląd swoich glikemii i że widzi strzałki trendów, może z wyprzedzeniem reagować na nieprawidłowości, czyli zapobiegać zarówno niedocukrzeniom, jak i przecukrzeniom. Zaprezentowana podczas kongresu ATTD w Paryżu (luty 2017) analiza pokazuje, że mając FreeStyle Libre diabetycy sprawdzają glikemię znacznie częściej niż przy użyciu glukometru. Dane pochodziły od ponad 50 tysięcy pacjentów stosujących FreeStyle Libre. Główne wnioski:
• spadek HbA1c – z 8,0 do 6,7 proc.,
• o 15 proc. krótszy czas występowania hipoglikemii (poziomu glukozy poniżej 70 mg/dL),
• skrócenie czasu występowania hiperglikemii (powyżej 180 mg/dL) – z 10,5 godz. do 5,9 godz. dziennie,
• znaczne wydłużenie czasu spędzanego w normoglikemii (70–180 mg/dL) – z 12 godz. do 16,8 godz. dziennie.
• średnia ilość pomiarów wyniosła aż do 16 dziennie.

5. Czy mając dwójkę dzieci-diabetyków można jednym czytnikiem skanować im dwa sensory?
Nie. Czytnik FreeStyle Libre zawsze łączy się tylko z jednym sensorem FreeStyle Libre. W sytuacji, gdy w domu jest dwóch diabetyków potrzebne będą dwa czytniki. Jeśli zostanie podjęta próba skanowania sensora nie przez ten czytnik, którym sensor został uruchomiony, to na ekranie wyświetli się komunikat z pytaniem: „Czy uruchomić nowy sensor?”. Potwierdzenie spowoduje dezaktywację poprzedniego sensora i nie będzie już można odczytywać z niego pomiarów.
Jeden czytnik współpracuje w tym samym czasie tylko z jednym aktywnym sensorem. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, aby ktoś obcy nie będzie mógł odczytać danych o naszej glikemii.

6. Czy korzystając z FreeStyle Libre mogę całkowicie przestać mierzyć cukry glukometrem?
Zaleca się, by dodatkowy pomiar glukometrem wykonać przy niedocukrzeniu oraz przecukrzeniu, a także w sytuacji gwałtownych zmian glikemii (strzałki trendu skierowane pionowo w górę lub w dół). Glikemię na glukometrze należy sprawdzić także wówczas, gdy wynik skanowania nie odpowiada naszemu samopoczuciu.

7. Czy FreeStyle Libre mierzy ciała ketonowe?
Sensor systemu FreeStyle Libre mierzy jedynie poziom cukru. Jednak czytnik systemu jest wyposażony również w port na paski testowe, za pomocą których można skontrolować zarówno poziom cukru, jak i ciał ketonowych we krwi, używając dostępnych w Polsce pasków Optium Xido/Optium Xido B-ketone.

8. Jak często można sprawdzać poziom glukozy?
Korzystając z FreeStyle Libre można kontrolować glikemię praktycznie nieskończoną ilość razy w ciągu doby. Jeśli tylko chcemy sprawdzić, jaki mamy cukier zbliżamy czytnik do sensora. Sensor można skanować co minutę (co minutę następuje aktualizacja odczytu). Z analizy danych pochodzących od 50 tysięcy pacjentów stosujących FreeStyle Libre wynika, że pacjenci z FreeStyle Libre skanują sensor średnio 16,3 razy dziennie. Jest to około trzykrotnie częściej niż minimalna liczba pomiarów, zalecana w amerykańskich i europejskich rekomendacjach.

9. Gdzie można kupić system FreeStyle Libre?
Zamówienie można złożyć na stronie www.freestylelibre.pl. Dzięki temu mamy gwarancję, że są to oryginalne sensory, a wszelkie ewentualne reklamację będą mogły zostać rozpatrzone.
Koszt czytnika, który ma dwuletnią gwarancję z możliwością wydłużenia jej do 3 lat, to 255zł. Koszt dwutygodniowego sensora to również 255zł.


Artykuł powstał na zlecenie i we współpracy z firmą Abbott.
ADC/www/SGFRONL/1/2017

Tags

You may also like...

0 thoughts on “FreeStyle Libre – co warto o nim wiedzieć? Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *