Świat się zmienia


Coraz bardziej precyzyjne badania i nowoczesne urządzenia dla diabetyków – wszystko to sprawia, że na naszych oczach zmienia się podejście do cukrzycy, a co za tym idzie także zalecenia
Obraz tych zmian wyłaniał się z wykładów prezentowanych przez różnych prelegentów podczas VII Konferencji im. J.W. Grotta „Nowości w diabetologii”, która na początku lutego odbyła się w Łodzi. Wystarczy spojrzeć na przestrzeni lat na zalecenia dotyczące wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Prof. Bogna Wierusz-Wysocka zwróciła uwagę, że wartości te do pewnego momentu były sukcesywnie, z roku na rok, obniżane. W 1998 r. zalecano pacjentom dążenie do wartości HbA1c poniżej 7%, w 2000 r. były to już wartości poniżej 6,5%, w 2003 r. poniżej 6,1%. W kolejnych latach coraz więcej badań dowodziło, że nie tylko zbyt wysokie wartości hemoglobiny są niekorzystne, ale też zbyt niskie. W 2007 r. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne postulowało już dążenie do wartości poniżej 6,1%-6,5%. W ubiegłym roku złagodziło cele glikemiczne dla osób z cukrzycą typu 1 uznając za wartość docelową HbA1c poniżej lub równą 6,5% pod warunkiem, że nie będzie się to wiązać ze zwiększeniem ryzyka niedocukrzeń czy pogorszeniem jakości życia pacjenta. W pozostałych przypadkach zaleca się HbA1c poniżej lub równą 7%.
Zmienia się także podejście do wartości docelowych ciśnienia – dr hab. Ilona Kurnatowska przytoczyła badania polskich stulatków – obserwowano 86 osób. Okazało się, że lepsze rokowania miały osoby z ciśnieniem skurczowym wynoszącym 140 mm Hg (optymalnie to 120 mm Hg) niż ci, którzy mieli poniżej 90 mm Hg. Być może konieczne jest ustalenie bezpiecznej, dolnej granicy.
Część referatów poświęcono diecie, odchudzaniu się i problemowi otyłości. Znakiem zmieniających się czasów był wykład dr. Magierskiego, który rozważał, czy można, w niektórych przypadkach, jedzenie traktować w kategoriach nałogu. I mimo, że prelegent wysuwał argumenty obalające tę tezę, to jednak samo podjęcie takiego tematu, pokazuje jak bardzo świat się zmienia. I pomyśleć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu problem otyłości nie był w ogóle w Europie znany.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Świat się zmienia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *