Aspartam powoduje nadwagę


Aspartam stosowany do słodzenia m.in. gum do żucia czy niskokalorycznych napojów może prowadzić do zwiększenia masy ciała i podnosić cukier – donosi „New Scientist”
Zespół pod przewodnictwem dr. Richarda Hodina przeprowadził badania na myszach. Eksperyment prowadzono przez ponad 4 miesiące, a gryzonie podzielono na 4 grupy. Dwie z nich były na zbilansowanej diecie, przy czym jedna grupa dostawała wodę słodzoną aspartamem, druga zwykła wodę. Dwie kolejne grupy były na diecie o podwyższonej kaloryczności i też otrzymywały wodę z aspartamem i bez. Okazało się, że myszy na diecie wysokokalorycznej pojone aspartamem przybrały więcej na wadze niż będące na tej samej diecie, ale pojone wodą. Kolejna obserwacja, jaką poczynili naukowcy była taka, że myszy z obu grup, którym podawano wodę z aspartamem miały podwyższoną glikemię oraz ciśnienie.
Zespół naukowców ustalił, że aspartam blokuje niektóre enzymy, które jak wykazały wcześniejsze badania mogą zapobiegać otyłości, zespołowi metabolicznemu oraz cukrzycy typu 2.

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Aspartam powoduje nadwagę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *