News: Sztuczna trzustka w sprzedaży

Wczoraj, 28 września, Agencja ds. Żywności i Leków (Food nad Drug Administration, FDA) wydała pozytywną opinię dla systemu pętli zamkniętej tzw. sztucznej trzustki. Oznacza, to że sztuczna trzustka może już wejść do komercyjnej sprzedaży

Urządzenie trafi na amerykański rynek w 2017 r. System składa się z CGM, pompy insulinowej i glukometru skalibrowanego z CGM. System sam podaje insulinę bazową, w razie hipoglikemii zmniejsza lub całkowicie wstrzymuje jej podawanie, w przypadku wzrostu stężenia cukru we krwi zwiększa dawkę hormonu. Przeznaczony jest dla osób z cukrzycą typu 1 powyżej 14. roku życia, choć to ograniczenie wynika z faktu, że nie przeprowadzono badań w grupie osób pomiędzy 7. a 14. życia. Urządzenie natomiast nie powinno być stosowane przez osoby przyjmujące poniżej 8 j. insuliny dzienne – przy taki niskich dawkach system nie jest bezpieczny, z tego właśnie powodu sztucznej trzustki nie powinny używać dzieci poniżej 7 roku życia (zazwyczaj przyjmują one poniżej 8 j. insuliny dziennie).


System można ustawić na tryb automatyczny i manualny – w przypadku trybu automatycznego insulina bazowa jest podawana na podstawie odczytu z glukometru, w przypadku systemu manualnego użytkownik sam programuje dawki.
System przetestowano na 123 diabetykach z cukrzycą typu 1, którzy używali go przez trzy miesiące – dla wszystkich badanych urządzenie okazało się bezpieczne.

Inne artykuły na temat sztucznej trzustki: www.szugarfrik.pl/2016/05/11/nowoczesna-medycyna-dla-cukrzycy/

Tags

You may also like...

0 thoughts on “News: Sztuczna trzustka w sprzedaży”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *