Czasowa zmiana bazy

Jest bardzo wiele czynników, które mogą mieć wpływ na glikemię – każdy dzień nie jest przecież identyczny i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli

Użytkownicy osobistej pompy insulinowej mogą wykorzystać wtedy czasową zmianę bazy do lepszego kontrolowania poziomów glikemii. Dzięki tej funkcji w elastyczny sposób dopasowujemy dawki insuliny bez obawy o wahania cukru w różnych sytuacjach.

Bazę zwiększamy lub zmniejszamy procentowo – punktem wyjścia jest 100% czyli nasza oryginalna baza. Przykład: jeżeli chcemy zwiększyć bazę o 20% musimy ustawić 120%. Możemy zaprogramować czas trwania z dokładnością do 30 minut (maksymalne ustawienie wynosi 24 godziny).

Zwiększona dawka insuliny bazowej

Przeżywanie silnego stresu często skutkuje hiperglikemią, ponieważ nasz organizm przygotowuje się do „reakcji walki lub ucieczki”, w konsekwencji następuje wyrzut hormonów, takich jak adrenalina czy kortyzol. Stresu przed egzaminem czy rozmową o pracę pewnie nie unikniemy, ale możemy z wyprzedzeniem zwiększyć bazę, by zapobiec późniejszej huśtawce.

Okresy świąteczne, urodziny i inne okazje mogą spowodować trudności w opanowaniu poziomów glikemii. Podczas wielogodzinnego świętowania, zwiększenie samych bolusów może nie wystarczyć. Warto wtedy odpowiednio połączyć dawki doposiłkowe z czasowo zwiększoną bazą, oczywiście nie przesadzając z ich ilością, by nie doprowadzić do hipoglikemii.

Zmniejszona dawka insuliny bazowej

Aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm w pozytywny sposób, regularna pomaga utrzymywać prawidłowe wartości glikemii. Z drugiej strony może doprowadzić do hipoglikemii. Dodatkowy posiłek nie musi być jedyną metodą zabezpieczenia przed spadkami cukru. Jedzenie tuż przed treningiem nie jest zbyt korzystne, może spowodować np. refluks, powinno się zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp między posiłkiem a aktywnością. Drugim problemem jest fakt, że nawet długo po zakończeniu wysiłku może mieć on wpływ na naszą glikemię. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie czasowej zmiany bazy, która nie uzależnia nas od dodatkowych węglowodanów i zabezpiecza na wiele godzin. Warto wziąć pod uwagę zmianę bazy również na czas dłuższego spaceru czy tańczenia.

Czasową zmianę bazy możemy zastosować także na noc, jeżeli przez większość dnia byliśmy aktywni fizycznie lub/i spożywaliśmy alkohol – takie niebezpieczne połączenie mamy np. na weselu. Jest również odpowiednia w sytuacjach, gdy w ciągu dnia jemy mniej niż zazwyczaj.

Oprócz czasowej zmiany bazy, możemy również zastosować inny profil bazy, jeżeli wiemy, że musimy zmienić dawki na całą dobę. W zależności od modelu pompy możemy zaprogramować od 3 do 5 różnych baz. Nasza główna baza jest dopasowana do standardowego dnia (szkoła, praca, studia itd.), gdy wykonujemy nasze codzienne obowiązki. Ustawienie wybranego profilu bazy odbywa się w ten sam sposób, co bazy standardowej – wprowadzamy dawki godzina po godzinie. Oczywiście można ustawić czasową zmianę bazy na 24 godziny, ale wtedy musielibyśmy powtarzać programowanie codziennie od początku.

Zastosowanie dodatkowego profilu bazy

Gdy chorujemy, nasz organizm mobilizuje się do walki i potrzebuje wtedy więcej insuliny niż zwykle. Jeśli infekcja trwa kilka dni, zwiększone dawki tylko na posiłki to zdecydowanie za mało (mogłoby to doprowadzić do hiperglikemii nocnych). Zwiększenie dawek w całej bazie pomoże opanować cukry, (zwłaszcza, jeżeli utrzymuje się gorączka), a my nie musimy myśleć o dodatkowych wstrzyknięciach przez cały czas. Dodatkowy profil bazy znajduje zastosowanie u kobiet w przypadku miesiączki.

Można wybrać profil zwiększonego przepływu podstawowego także na wielogodzinny okres bez aktywności fizycznej np. długiej podróży, lub przedłużającej się hiperglikemii.

Profil bazy możemy zastosować również w przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie na insulinę się zmniejsza np. gdy jedziemy na dwa tygodnie na narty. Systematyczna aktywność pozwala na ustawienie mniejszej bazy i w konsekwencji chroni nas przed hipoglikemią.

Podczas takich nietypowych dni, gdy musimy zdecydowanie redukować lub zwiększać dawki insuliny należy także intensywniej niż zwykle kontrolować glikemię. Redukcje w bazie tymczasowej i profile baz warto skonsultować ze swoim diabetologiem.

Osobiście często korzystam z tych funkcji i dzięki nim czuje się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętajmy – sama pompa nie poprawi nam glikemii, to my musimy wykorzystywać jej pożyteczne funkcje!

autor: Weronika Kowalska

 

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Czasowa zmiana bazy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *