Polska na piątym miejscu w Europie pod względem otyłości

Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.
W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w kraju powiększył się o 2%

Aż 25% populacji Polski jest otyła, jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. To o 3% więcej niż średnia w Europie. Polska wyprzedza pod tym względem Rosję, (24% społeczeństwa) Białoruś (23%), Niemcy i Ukrainę (20% osób otyłych w obu krajach) oraz Czechy (27%) i Słowację (26%). Jak pokazuje Indeks, otyłość stanowi największy problem w Wielkiej Brytanii, gdzie cierpi na nią aż 28% społeczeństwa. „Najszczuplejszymi” Europejczykami są natomiast Austriacy, (18%), Duńczycy i Szwajcarzy (po 19%). Drastyczne zmiany zwyczajów żywieniowych w ostatnich dekadach spowodowały, że coraz więcej ludzi na świecie zmaga się z otyłością. Najniższy odsetek osób otyłych, jeśli chodzi o kraje rozwinięte, mieszka w Japonii (3%).

Poziom otyłości określany jest jako procent populacji powyżej 20 roku życia, która jest otyła. Otyłość rozumiana tu jest jako poziom masy ciała na osobę zależnie od wieku (Body Mass Index – BMI) wynoszący powyżej 30. – Wskaźnik otyłości przekłada się pośrednio na bezpieczeństwo żywnościowe, określając poziom dostępu ludności danego kraju do wystarczającej ilości żywności, bogatej w składniki odżywcze – informuje Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna. Otyłość jest jednym z większych wyzwań globalnych XXI wieku. Niektóre źródła naukowe mówią już o epidemii, a nawet pandemii otyłości. W Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą.

Otyłość jest chorobą, która znacznie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, problemy ze snem, a nawet niektóre nowotwory, np. rak piersi i rak jelita grubego. Może również przyczynić się do złego stanu zdrowia psychicznego, poprzez zaburzenia odżywiania i zaburzenia depresyjne. Ponadto, otyłość wymaga większych nakładów na opiekę zdrowotną, niekiedy wpływa również na ograniczenie zdolności do pracy.

Przyczyny otyłości mogą być bardzo różne. Często wynikają one z błędów żywieniowych, złej diety i niewłaściwych nawyków, czy braku ruchu. Dojazd do pracy samochodem zamiast rowerem, czy spaceru, jedzenie wysokokalorycznych przekąsek, to popularne grzechy popełniane przez każdego z nas. Niekiedy otyłość ma też podłoże genetyczne, bądź wynika z zaburzonego przebiegu procesu metabolizmu.

 

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Polska na piątym miejscu w Europie pod względem otyłości”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *