Przygotowania przed wyjazdem

Przed nami wakacje. Jeśli na urlop pojedzie z Wami cukrzyca, należy się do tego dobrze przygotować. Udane wakacje zaczynają się bowiem na etapie planowania

1. Wizyta u lekarza. Przed każdym dłuższym wyjazdem konieczna jest kontrolna wizyta u diabetologa w celu otrzymania recept zarówno na podstawowe lekarstwa, jak i te które mogą być przydatne w razie dodatkowej choroby. W zależności od miejsca wyjazdu, należy rozważyć (i nie bać się) szczepień ochronnych.
2. Pismo potwierdzające cukrzycę. Należy poprosić diabetologa o oficjalne pismo informujące linie lotnicze oraz straż graniczną, że macie cukrzycę i że sprzęt oraz leki, które ze sobą zabieracie są Wam niezbędne. Być może nie będzie on potrzebny, jednak bardziej konserwatywne kraje mogą mieć zastrzeżenia, co do przewożonych igieł, insuliny czy wstrzykiwaczy. List ten powinien być napisany w języku angielskim.
3. Więcej zapasów = lepiej. Zawsze zabierzcie ze sobą więcej leków, pasków, osprzętu do pompy niż to wynika z planowanego czasu urlopu. Wprawdzie rzadko jesteśmy zupełnie odcięci od świata, ale w sobotnią noc może być trudno uzyskać natychmiastową pomoc medyczną, dlatego bezpieczniej będzie, jeśli Wasza apteczka będzie dobrze zaopatrzona. Jeśli zapakujecie podwójne zapasy niezbędnego dla diabetyka sprzętu na dany okres pobytu to powinno wystarczyć.
4. Przygotowanie do odprawy na lotnisku. Wszystko, co ze sobą zabieracie do samokontroli w cukrzycy powinno być spakowane w osobnym pojemniku, łatwo otwieranym i najlepiej, by miał różne przegródki na każdy sprzęt. Powiadomcie pracowników, że w danym etui znajdują się igły, strzykawki i insulina. Przed przejściem przez kabinę prześwietlająca należy zdjąć pompę insulinową, ponieważ kabina jest magnetyczna i po kilku takich przejściach pompa może ulec awarii. Pompa nie powinna przechodzić przez bramki magnetyczne, komory zamykające się całkowicie oraz taśmę prześwietlającą bagaż.
5. Przed startem i lądowaniem należy odpiąć pompę, aby uniknąć podania zbyt dużej dawki insuliny – stać się może tak z powodu różnicy ciśnień.
6. Zmiany stref czasowych. Zmiany stref czasowych należy uwzględnić programując pompę insulinową. Kiedy przestawiacie swoje zegarki, przestawcie też pompę, bo może okazać się, że w ciągu dnia podaje bazę nocną, co zupełnie zakłóci Wam glikemie i będzie generowało niepotrzebny stres.
7. Insuliny mogą być inne. Insuliny sprzedawane w innych krajach mają inną moc/stężenie. W Polsce przyzwyczajeni jesteście do etykiety U-100 na opakowaniu insuliny szybko działającej, a to oznacza, że każdy mililitr płynu zawiera 100 jednostek leku. Ale są kraje w których insulina rozlewana jest jako U-40 (40 j na 1 mL) albo U-80 (80 j na 1 mL). Jeżeli będziecie zmuszeni dokupić takie opakowania insulin, to musicie też zmienić strzykawki/peny na dostosowane do określonego stężenia i uwzględnić moc działania owej insuliny przy ładowaniu pompy insulinowej.
8. Gdzie jest szpital? Planując egzotyczne podróże pamiętajcie o dostępie do lekarzy i szpitala. Organizacja o nazwie „International Association for Medical Assistance to Travelers” poda Wam lokalizacje najbliższych placówek i lekarzy mówiących w Waszym języku lub po angielsku: www.iamat.org
9. Oznaczamy glikemię częściej niż w domu. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ inny jest klimat, inna aktywność fizyczna lub jej brak, inna dieta, inne porcje pożywienia, inna strefa czasowa i działamy na innych obrotach. Samo słońce sprzyja hipoglikemii, bo organizm chłodząc się spala więcej kalorii, do tego dochodzą kąpiele w morzu czy w basenie. Z kolei obfite wakacyjne jedzenie może być trudniejsze do wyliczenia, co często skutkuje podwyższonymi wartościami glikemii. Pomiary należy wykonywać częściej i dlatego musicie zabrać ze sobą odpowiednią liczbę pasków testowych albo zainstalować/wypożyczyć na ten czas CGM (system ciągłego monitorowania glikemii).
10. Uważaj, co jesz i gdzie. Wyjazdy są też po to, by zaspokoić Waszą ciekawość nowych smaków, ale nie jest wskazane konsumowanie potraw przygotowanych na ulicach, spożywanie owoców i warzyw poza kurortem czy picie innej wody niż butelkowana. Bakterie, na które odporni są lokalni mieszkańcy, mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla turystów, a w szczególności dla diabetyków i dzieci. W razie jakichkolwiek problemów żołądkowych natychmiast proście o pomoc medyczną i dożylną podaż płynów ustrojowych. W aptekach są też leki dostępne bez recepty skuteczne w zwalczaniu ostrych stanów (biegunka, wymioty), warto je mieć ze sobą, by się nie odwodnić.
Bon Voyage!

autor: Monika Chrzanowski

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Przygotowania przed wyjazdem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *