Cukrzyca w centrum zainteresowania WHO

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowy raport o cukrzycy – z danych dotyczących Polski wynika, że na cukrzycę choruje 9,5% osób

Publikacja raportu zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, które odbyły się 7 kwietnia, w tym roku pod hasłem „Pokonaj cukrzycę!”. Z danych dotyczących Polski wynika, że aż 64% Polaków ma nadwagę, która jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. Warto odnotować, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dokonała się istotna zmiana, jeśli chodzi o zachorowania na cukrzycę z uwzględnieniem płci – odsetek zachorowań cały czas rośnie, ale jeszcze w latach 80. to kobiety częściej chorowały na cukrzycę, dekadę później choroba w równym stopniu dotykała zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Teraz częściej chorują mężczyźni niż kobiety (odsetek ten wynosi odpowiednio 9,8% i 9,2%) i to oni częściej mają nadwagę, (aż 68,2% w stosunku do 60,5% wśród kobiet) mimo że jak wynika z danych WHO są bardziej aktywni fizycznie. Natomiast otyłość jest już domeną kobiet w Polsce – ich odsetek wynosi 29,1%, mężczyzn – 24,8%.

Cukrzyca jest siódmą przyczyną wszystkich zgonów w naszym kraju – przy czym największe śmiertelne żniwo zbierają choroby układu krążenia (49%), które z cukrzycą są przecież powiązane.

Raport WHO uwzględnia również działania krajów w odpowiedzi na problem cukrzycy – i o ile w Polsce jest realizowana strategia w zakresie zwalczania cukrzycy i zwiększenia aktywności fizycznej, o tyle WHO nie odnotowało znaczących działań mających na celu zmniejszenie nadwagi i otyłości.

Więcej: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2016/en/

Tags

You may also like...

0 thoughts on “Cukrzyca w centrum zainteresowania WHO”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *